Zmiany na rynku pracy, jakie wystąpiły po wejściu Polski w szeregi Unii Europejskiej.

Zmiany na rynku pracy, jakie wystąpiły po wejściu Polski w szeregi Unii Europejskiej.

28 kwietnia 2021 Off By admin
Wejście Polski do Unii Europejskiej w dużym stopniu zmieniło na rynku pracy w naszym kraju. Wcześniej wprawdzie w ograniczonym zakresie emigracja funkcjonowała, ale działo się to wszystko niedużej skali. Żeby otrzymać legalnie pracę w jakimś europejskim kraju trzeba było załatwić o odpowiednie pozwolenia, przejść całą biurokratyczną procedurę, a i tak pewności nie było, że odpowiedź będzie pozytywna.

Pewna ilość osób zdecydowała się pracować nielegalnie, bez żadnych świadczeń oraz umów, takie osoby na przykład jechały na wycieczkę i później gdzieś tam zostawały. Lecz w skali wszystkich zatrudnionych był to nieduży procent, zupełnie nie wpływający na krajowy rynek pracowników. I trwało to wszystko w ten sposób do 2004 roku, gdyż wtedy właśnie rozpoczęła się rewolucja, jaka trwa do dnia dzisiejszego. Przystąpienie do Unii spowodowało, że nagle przed pracownikami z Polski stanęła otworem większość krajów członkowskich, a internet i gazety zaczęły wypełniać się ogłoszeniami typu oferty pracy zagranica. Zobacz również: oferty pracy za granicą.

Szasuje się, że do pracy w krajach należących do Unii wyjechało nawet kilka milionów ludzi. Jest to już kilka procent wszystkich pracujących, i taka ilość w jakiś już sposób wpływa na to, co się dzieje w naszym kraju.

Praca za granicą

Autor: Rainer Stropek
Źródło: http://www.flickr.com

Emigrowali bardzo różne osoby, absolwenci, którzy nie mogli dostać swojej pierwszej pracy, dorośli ludzie z małych miasteczek, gdzie występowało duże bezrobocie, czy też doświadczeni, wykształceni specjaliści szukający nowych możliwości rozwoju. Rzecz jasna podstawową sprawą, jaka w prawie wszystkich przypadkach miała wpływ na decyzję, były zarobki, najczęściej parokrotnie wyższe niż w naszym kraju.

Jeżeli masz ochotę przeczytać więcej wiadomości na przedstawiany w tym artykule temat, to sprawdź tutaj śmiało uzupełniające informacje (https://liberty.olawa.pl/).

Autor:

W niektórych regionach malutkie wsie i miasteczka wręcz opustoszały, gdyż kto tylko mógł, to brał walizki i kupował bilet do Anglii. Część z ludzi, którzy przed dekadą zdecydowali się wyjechać, po jakimś czasie powróciła, ale zdecydowana większość z nich najprawdopodobniej zostanie do końca na obczyźnie. Co więcej, bez przerwy ukazują się nowe ogłoszenia o pracę, skłaniające kolejnych ludzi do wyjazdu.