Polacy na rynku pracy – kwalifikacje zawodowe, kursy, wykładowcy – przydatne informacje

Polacy na rynku pracy – kwalifikacje zawodowe, kursy, wykładowcy – przydatne informacje

10 lipca 2021 Off By admin
Obecny rynek pracy jest bardzo wymagający, a dopasowanie się do potrzeb pracodawcy jest trudne. W ostatnich kilku latach jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać różne firmy edukacyjne, proponujące uzupełnienie wiedzy i nabycie nowych umiejętności, przede wszystkim w zakresie obsługi maszyn produkcyjnych.

Zarówno Powiatowe Urzędy Pracy jak i poszczególne firmy szkoleniowe proponują różnorakie zajęcia doszkalające m.in. kursy na obrabiarki cnc, wózki widłowe, dostępny jest także np. kurs na operatora cnc, na lakiernika lub na kierowcę – więcej szczegółów. Szkolenia (interwiedza) odbywają się na różnych stopniach trudności w zależności od stopnia zaawansowania kursanta. Warto skorzystać z tego typu możliwości, nawet jeśli wykształcenie zainteresowanego różni się od zakresu kwalifikacji proponowanego w ramach danego kursu.

Przeciętny człowiek w trakcie swojego życia kilka lub kilkanaście razy zmienia pracę. Kurs na operatora cnc jest znaczącym krokiem na drodze do rozpoczęcia nowej kariery zawodowej, jak również możliwością podjęcia dodatkowej pracy. Jeśli dana osoba ukończy szkolenie (informacje lean six sigma szkolenie) z zakresu przykładowo spawalnictwa to nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbowała swych sił w tej branży, być może znajdzie w tym zawodzie swoją pasję, ta umiejętność może także być pomocna w przypadku nagłej utraty źródła dochodu. Szkolenie na obsługę maszyn produkcyjnych, a zwłaszcza kurs na obrabiarki cnc jest bardzo przydatny nie tylko w zakresie polskiego rynku pracy, ale również za granicą .

obrabiarka CNC w akcji

Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Międzynarodowe przedsiębiorstwa pracują w różnych państwach na podobnych technologiach, więc przystosowanie się do pracy w innym obszarze językowym na podobnym sprzęcie nie powinno być szczególnie trudnym, a co najwyżej może zwiększyć zarobki pracownika z daną umiejętnością – warto zapoznac się z ofertą. Przy okazji warto doszkalać sie językowo, nawet w zakresie podstawowym. Język angielski, niemiecki i włoski, rzadziej francuski i hiszpański są jednymi z najbardziej poszukiwanych na obszarze Unii Europejskiej. Używanie języków obcych zwiększa mobilność i wiarę w siebie danego pracownika.

Rynek pracy jest sie dla niego coraz większy, to już nie tylko Polska czy Europa, ale i Azja (przede wszystkim Chiny, Indie, Japonia) i Ameryki (Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia). Opcji rozwoju jest bardzo dużo. W zakresie szkoleń językowych można skorzystać z propozycji szkoły językowej lub polecanego korepetytora. Przy wyborze szkoleń warto zwrócić uwagę na rzetelność danej instytucji (zwłaszcza w przypadku firm prywatnych) należy się dokładnie przyjrzeć programowi szkolenia oraz kadrze. Niestety istnieje sporo przedsiębiorstw oferujących szkolenia, których wartość merytoryczna jest co najmniej znikoma. Pamiętajmy, że certyfikat potwierdzający nabycie danej umiejętności jest ważny, ale o wiele istotniejsze jest wykazanie się tą wiedzą w pracy.

Szkolenia dają możliwość rozwoju, stabilizacji finansowej, to także sposób na poznawanie świata i liczne podróże (wszystko zależy od profilu firmy oraz od dyspozycyjności i chęci pracownika). Należy podkreślić, że dla większości zagranicznych przedsiębiorców nie liczy sie kraj pochodzenia pracownika, a jego umiejętności, uczciwość i zapał do pracy.