Składowe umundurowania – różniące się między sobą mundury i elementy wyposażenia

Na terenie zarówno państw świata, jak i naszego kraju obecne są najróżniejsze formacje wojskowe i umundurowane. Ich cechą wyróżniającą jest to, że ich członkowie noszą mundury. To właśnie mundur umożliwia odróżnienie członków tych grup od pozostałej części społeczeństwa. Jakie są cechy specyficzne różnych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?

harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej znaną formacją umundurowaną jest rzecz jasna wojsko. Nie da się tutaj jednak mówić o określonym wzorze munduru. Określone typy wojsk mają bowiem inne umundurowanie. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najpowszechniej rozpoznawane uchodzą wojska lotnicze, których mundury mają charakterystyczny stalowy kolor. Tym, co pozwala mieć pewność, że mamy do czynienia z przedstawicielem służby lotniczej jest tak zwana mewka, która znajduje się w klapie munduru. To symbol polskiego lotnictwa.

Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nieraz mylone są z mundurami policyjnymi, które mają podobny kolor. Zbliżoną barwę mają też mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od pozostałych przedstawicieli służb mundurowych jest umieszczona na ramieniu aplikacja z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Wojskowi do elementów wyposażenia mundurowego wliczają rozmaite typy czapek – mundur harcerski. Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest małych rozmiarów czapką, którą zakłada się na czubek głowy. Nie jest to rzecz jasna jedyna czapka, którą noszą wojskowi.

harcerz

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Zbliżone w wyglądzie czapki stosowane są przez policjantów oraz funkcjonariuszy wspomnianej powyżej Służby Więziennej. Duże znaczenie w umundurowaniu mają także buty.

Formacją zakładającą mundur o nieco innym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski jest inny dla dziewczynek i dla chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski obejmuje spódnicę, chłopcy oczywiście noszą spodnie. Mundury harcerskie wyróżniają się stalowo – zielonym kolorem. Cechą charakterystyczną są grube skarpety zakładane przez dziewczynki.

Czyżby artykuły opublikowane na tej witrynie hotel na konferencje ogólnie Cię uradowały? Mamy nadzieję, że tak. Jednakże, jeżeli chcesz więcej, to kliknij tutaj.

Wygląd mundurów jest inny w zależności od formacji oraz tego, czy jest on stworzony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach umundurowanych pojawiły się kobiety i póki co nic nie zapowiada tego, by coś miało zostać zmienione.