Nadszedł czas na złożenie PIT-u? Sprawdź, o czym nie zapomnieć

Nadszedł czas na złożenie PIT-u? Sprawdź, o czym nie zapomnieć

14 maja 2021 Off By admin
Rozliczanie podatku to powinność każdej osoby, która płaci podatki. Trzeba robić to w każdym roku kalendarzowym, termin natomiast, w którym mamy to zrobić, mija 30 kwietnia i jest to rozliczenie za rok poprzedni. Wielokrotnie przypominamy sobie o tym naprawdę późno i przez pośpiech możemy zapomnieć o ważnych sprawach, zatem warto zdawać sobie sprawę, o czym pamiętać, kiedy właśnie planujemy złożyć PIT 2016.

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nade wszystko trzeba pamiętać o podaniu identyfikatora podatkowego, którym jest nie jedynie NIP, ale również numer PESEL. PESEL wpisują jednakże wyłącznie osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są podatnikami VAT i nie opłacają składek ZUS. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ wszyscy inni są zobligowani podać numer NIP. Co z osobami, które w poprzednim roku zawiesiły swoją firmę? Wtedy także trzeba podać NIP, pomimo iż firma może już nie istnieć.

Niebywale ciekawią nas Wasze opinie. Czy masz więcej pytań? (https://www.eena.pl/aktualne-oferty-pracy.html) Jeśli tak, to zapraszamy do kontaktu. Z radością odniesiemy się do każdej wieści.

W zeznaniu trzeba także nieodzownie podać adres zamieszkania oczywiście odnosząc się do właściwego roku podatkowego. Kolejną znaczącą informacją, jaką należy umieścić, jest podanie informacji, w jaki sposób chcemy dostać zwrot nadpłaty.

Możemy wybrać 3 opcje – wypłata w kasie, przekaz pocztą albo przelew na rachunek bankowy, którego numer zapiszemy we właściwym polu wypełnianych dokumentów. Trzeba też pamiętać, iż jeśli czas na złożenie zeznania podatkowego odrobinę za mocno nam się skurczył, powinniśmy zrobić wszystko, by jednak zdążyć je dostarczyć . W przeciwnym wypadku może czekać nas kara finansowa, jaka naprawdę naruszy nasz budżet, ponieważ to kwota rzędu nawet paru tysięcy złotych. Nie zezwólmy zatem na to, aby doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy zostaniemy nią obciążeni. To na pewno nic przyjemnego, zwłaszcza, iż niedługo okres wakacyjny i gotówkę korzystniej jest zagospodarować innym sposobem.

kobieta rozliczająca pit
By uprościć sobie zadanie i nieco usprawnić cały proces, nade wszystko omijając kolejki, które bez wątpienia czekają nas w Urzędach Skarbowych, można pobrać darmowy program PIT 2016. Pozwala on nie tylko wypełnić potrzebne dokumenty nie wychodząc ze własnego domu, ale także przesłać je do odpowiedniej instytucji. To zdecydowane ułatwienie, z którego niezaprzeczalnie warto jest skorzystać.