Jak działa druk trójwymiarowa?

Druk 3D już dawno przebył drogę z teorii w rzeczywistość, a na przestrzeni poprzednich lat drukarki 3D zrobiły się dużo tańsze a także bardziej przystępne. Specjaliści prognozują, że w napływających latach technologia druku 3D będzie obecna w naszych mieszkaniach i będziemy korzystali z niej na co dzień tak jak z mikrofalówek. Aktualnie druk 3D wykorzystywany jest do wytwórczości nadzwyczaj szerokiego zakresu przedmiotów: począwszy od prototypów części do przyrządów i maszyn w branżach lotniczych czy motoryzacyjnych, przez druk implantów w chirurgii, natomiast skończywszy na szeregu rzeczy powszedniego użytku, zabawek. Czym jest faktycznie druk 3D, czy jest nam niezbędny i czy rzeczywiście za kilka lat każdy z nas będzie ją mieć?

wydruk 3d
Drukarka 3D nie stworzy przedmiotu na życzenie jak to przedstawiono np. w „Star Treku„, jednak rosnący szereg drukarek 3D jak też rozlicznych technik z jakich korzystają, zaczął już rewolucjonizować biznes kreowania rzeczy na różnych segmentach rynku. Materiały do druku 3d to: syntetyk, ceramika bądź metal (surowców do druku ciągle przybywa). Drukowanie – (Tritex oferuje drukowanie na materiale) przedmiotu polega na tworzeniu a także nakładaniu warstwy surowca o wyznaczonej grubości na stole drukarki, a kiedy warstwa zostanie ukończona, nakładaniu kolejnej – .

Przemysłowa branża używa techniki druku 3D już od ponad 20 lat. Z jej pomocą wykonuje pierwowzory maszyn, na potrzeby badań. W roku 1986 Ch. Hull stworzył pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Maszyna Hulla używała stereolitografii, techniki która wzmacnia laserem kolejne powłoki polimeru. Hull jest uznawany za jednego z pionierów techniki druku 3D. Jednak jako technologia, druk (pozostałe informację dostępne będą tu) 3D pozostawał nieznany szerszej publiczności. Odmieniło się to względnie niedawno: w Ameryce zaczęły powstawać mnogie start-upy, jakie stosując koncepcję RepRap poczęły kreować i sprzedawać swe urządzenia zwykłym użytkownikom.

oprogramowanie dla drukowania 3D

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
Druk 3D na pewno nie zastąpi tradycyjnych linii wytwórczych kreujących produkty masowego użytku. Drukarka 3D nie może wydrukować nawet najprostszych urządzeń składających się z kilku typów surowców. Pomimo całej swej prostoty, nie sporządzimy w mieszkaniu z pomocą drukarki 3D funkcjonalnej szczoteczki do zębów, lub maszynki do golenia. Jednak z drugiej strony, drukarki 3D odnajdą się z powodzeniem wszędzie tam gdzie niezbędna będzie personalizacja, unikalność projektu bądź mała ilość produktów.