Jak wygląda aktualnie rynek pracy IT, jaki wpływ na niego ma ciągły niedobór wyszkolonych kadr.

Jak wygląda aktualnie rynek pracy IT, jaki wpływ na niego ma ciągły niedobór wyszkolonych kadr.

8 lutego 2019 Off By admin
Ostatnie lata to bardzo duże zmiany jeśli chodzi o rynek pracy. Wiele zawodów utraciło swoje znaczenie, zarobki w nich spadły i coraz trudniej znaleźć ciekawą, interesującą pracę. Z kolei inne przeżywają swój rozkwit, propozycji jest coraz więcej, a idą też za tym odpowiednio wysokie zarobki. Do tych ostatnich bez wątpienia zalicza się zawód specjalisty IT, od kilku lat okupujący czołowe pozycje jeśli chodzi o popularność i zarobki. Dla większości osób informatyk kojarzył się zapewne będzie z brodatym panem w koszuli, który będzie się zajmował wszystkim, co będzie się wiązać z komputerami.

praca przy komputerze

Autor: DATA Uruguay
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz obecnie jest to znacznie więcej, bowiem informatykami nazywa się potocznie pracownicy zajmujących się technologiami komputerowymi, obsługą sieci, kodowaniem czy też wdrażaniem. Aktualnie w dziedzinie informatyki pojawia się coraz większa specjalizacja, lecz to wynika też z tego, że znacznie powiększyła się w ostatnich latach liczba technologii, i mimo wszystko jedna osoba w zasadzie nie ma najmniejszych szans na to, aby nauczyć się wszystkiego i wszystko poznać. Jak popularna jest praca it bardzo dobrze ocenić można po ilości pojawiających się ofert – Już teraz ocenia się, że jest poważny brak pracowników, a w najbliższym czasie problemy ze znalezieniem dobrych ludzi będą zapewne jeszcze się zwiększać. Co prawda mury uczelni opuszcza zwiększająca się liczba specjalistów w tej dziedzinie, lecz jak można zauważyć nadal jest to dużo za mało jak na rynkowe potrzeby. Takie zainteresowanie informatyką ma spory wpływ na wynagrodzenia ludzi z tej branży. Nawet początkujące osoby liczyć mogą na znacznie więcej, niż w innych profesjach, a doświadczeni specjaliści naprawdę dużo zarabiają.

zbieranie pieniędzy

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo, coraz popularniejszy staje się outsourcing it, i coraz większa grupa specjalistów z tej branży decyduje się na działanie w charakterze niezależnych informatyków. Jeżeli są dobrzy, to raczej nie mają żadnych problemów ze znalezieniem interesujących projektów, a taki sposób pracy daje im dużo więcej elastyczności. No i również całkiem interesujące pieniądze, często niemożliwe do uzyskania w etatowej pracy – IT Kontrakt