Jak obecnie się prezentuje rynek pracy w IT, skąd się bierze tak duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży.

Branża IT od dawna przeżywa ogromny rozkwit, zawód specjalisty IT jest aktualnie jednym z najpopularniejszych i najlepiej płatnych. Wszystko wynika z tego, że komputery są coraz częściej używany w życiu prywatnym oraz biznesie, i po prostu potrzeba rzeszy ludzi do tego, żeby pisać na nie programy, testować je i wdrażać. Jeszcze kilkanaście lat temu typowy specjalista od informatyki kojarzył się z zarośniętym panem, który miał wiedzieć wszystko o komputerach. Aktualnie sprawa prezentuje się zupełnie inaczej – informatyka to tak ogromna dziedzina, że nastąpiły wąskie specjalności.

programista

Autor: Berliner.Gazette
Źródło: http://www.flickr.com
Ludzie pracujący w tej branży z reguły ograniczają się do jednego lub ewentualnie kilku obszarów i w tym stają się specjalistami, a pozostałe rzeczy znają dość pobieżnie lub nawet wcale – IT Kontrakt. W dużej mierze wynika to z faktu, że technologie zmieniają się niezwykle szybko i jest ich tak duża liczba, że zwykły pracownik nie byłby w stanie wszystkiego się nauczyć. A jeśli specjalizuje się w jakiejś jednej rzeczy, to i tak bez przerwy będzie się musiał uczyć i zdobywać nową wiedzę.

Tak dynamiczny rozwój informatyki przekłada się bezpośrednio na duże zapotrzebowanie na dobrze przygotowanych pracowników. Wystarczy zresztą przeglądnąć oferty firm szukających ludzi aby zobaczyć, jak dużo zapotrzebowania jest na rynku – ogłoszenia typu praca programista w zasadzie bez przerwy są widoczne, a firmy mimo wszystko mają duży problem z zatrudnieniem odpowiednich kandydatów. Bierze się to także z tego, że jeszcze do niedawna nasze uczelnie trochę sobie przespały rozwój informatyki i zwyczajnie nie uczyły odpowiedniej ilości studentów.

programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie zmienia się dużo, ponieważ wszyscy zauważają potrzeby rynku, i na dużej części uczelni zostały pootwierane kierunki wiążące się z nowoczesnymi technologiami.

Ekscytujący tekst? Jeżeli tak uważasz, kliknij tutaj. Tam oczekuje na Ciebie więcej bonusów (http://andragog.edu.pl/kierunki?view=article&id=65:wiedza-o-spoleczenstwie-z-integracja-europejska-studia-podyplomowe-w-opolu-andragog&catid=11:kierunki) – one też Cię bardzo zaciekawią.

Jednak mając na uwadze ilość potrzebnych ludzi do pracy i tak spodziewać się można, że oferty analityk it bez przerwy będą się pojawiać. I co najgorsze dla właścicieli firm, to mogą przez długi czas tak sobie wisieć, ponieważ stanowisk jest obecnie znacznie więcej niż pracowników. Co oczywiście wcale pracowników IT nie powinno martwić – chcę znaleźć pracę jako analityk it.