Czym wryóżnia się chirurgia dentystyczna od chirurgii szczękowej ?

Czym wryóżnia się chirurgia dentystyczna od chirurgii szczękowej ?

21 września 2018 Off By admin
Które z zabiegów chirurgicznych można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym, a które wymagają sali operacyjnej i obecności lekarza anestezjologa? Czy do chirurga stomatologa konieczne jest skierowanie?

dentysta ursynów lecznica LUS

Autor: Centrum Stomatologiczne Demed
Źródło: http://ursynow.centrumdemed.pl/
Chociaż chirurgiadużo pod tym adresem www.aurident.pl: chirurgia szczękowa i dentystyczna posiadają pewien zakres działania wspólny, niemniej jednak są to 2 odrębne kompetencje zabiegowe. Chirurgia dentystyczna zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem operacyjnym patologii wyłącznie w obszarze ust, chirurgia szczękowa z kolei obejmuje leczenie operacyjne schorzeń jamy ustnej, twarzy jak też układu kostnego w zakresie twarzowej części czaszki. Chirurgia szczękowa obejmuje znacznie większą liczbę rodzajów zabiegów.

Katowice – jaki dobry stomatolog i produkty dla niego więcej w temacie?

Większa część chorych kojarzy chirurgię stomatologiczną ze skomplikowanymi ekstrakcjami bądź dłutowaniem zębów. Jednakże w ramach chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są również inne drobne zabiegi. To może być na przykład nacięcie ropnia, wycięcie niewielkiej zmiany błony śluzowej, usunięcie torbieli zastoinowej, niewielkie zabiegi na gruczołach ślinowych, wszczepienie implantów (4dent). Zabiegi te, określane mianem mało inwazyjnych, są realizowane w miejscowym znieczuleniu, w warunkach ambulatoryjnych bądź też w gabinecie stomatologicznym.

Natomiast chirurgia szczękowa zajmuje się o wiele poważniejszymi przypadkami. Zakres chirurgii szczękowej jest dziś ogromnie szeroki. Wyodrębniamy w nim wiele działów, na przykład traumatologię twarzowo-szczękowo-czaszkową, która obejmuje urazowe uszkodzenia tkanek miękkich oraz złamania bądź zwichnięcia kości.

Zaawansowana stomatologia w Katowicach

Obszarem szczękowej chirurgii jest także chirurgia onkologiczna, która – co warto podkreślić – zajmuje się nie wyłącznie likwidowaniem guzów złośliwych czy niezłośliwych, lecz obejmuje też zabiegi rekonstrukcyjne w obszarze twarzy. Częstokroć bowiem na skutek zabiegów ratujących pacjentom życie dochodzi do istotnej deformacji twarzy i do upośledzenia istotnych funkcji życiowych, przykładowo mówienia czy też odkrztuszania.

Białe zęby, ale czy zdrowe?

Autor: birdco.pl
Źródło: birdco.pl

Do chirurga stomatologa wymagane jest skierowanie. Może je wystawić każdy doktor – nie tylko dentysta, lecz również lekarz rodzinny. Bez odpowiedniego skierowania mogą być przyjęci wyłącznie chorzy w ostrych stanach zapalnych oraz pacjenci po wypadkach. W jaki sposób wyszukać wspomnianego specjalistę lekarza w swoim mieście? Nic skomplikowanego, wystarczy wbić w wyszukiwarkę wyrażenie: chirurg stomatolog Katowice, ewentualnie stomatologia Katowice.