Podkłady muzyczne – ich istotność w świecie filmowym. Czy na prawdę są aż tak znaczące?

Podkłady muzyczne – ich istotność w świecie filmowym. Czy na prawdę są aż tak znaczące?

5 października 2018 Off By admin
O tym jak istotną rolę gra muzyka w fabrykacjach filmowych wie każdy. Nastrojowa, romantyczna czy rychła i wyrazista, w każdej postaci stanowi uzupełnienie przy ostatecznym montażu. Podnosi emocje, wywiera zainteresowanie , przejęcie, strach i nie daje się nudzić w czasie seansu. Jest niezbędnym elementem każdej produkcji. Przy jej wsparciu film zdaje się być ciekawszy i niezwyklej zrozumiały.

Sala kinowa

Autor: Dick Thomas Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Razem z nadejściem epoki filmu dźwiękowego wydźwięk muzyki diametralnie się zmieniła. Czasami bywa tak, iż utwór idealnie nadający się do konkretnego obrazu w filmie, a dalej słuchany w radiu całkiem traci cały swój urok. Podkłady muzyczne do filmów określa fragmentaryczność, zastosowane są w pojedynczych scenach w jedynie fragmentach. Muzyka filmowa nie ma gromadzić na sobie uwagi, czy też grać roli pierwszoplanowej. Ma kierować uwagę widza tam, gdzie pragnął tego reżyser. Nie raz czytamy na portalach internetowych albo w gazetach o tym, że film był banalny, jednakowoż muzyka szampańska.

Kot ogląda telewizję

Autor: Mathieu Plourde
Źródło: http://www.flickr.com

Potężny nacisk kładzie się na to, tak aby film był doskonały pod każdym względem, ponieważ odbiorcy są niezwykle wymagający. Podkłady muzyczne do filmówstanowią dopełnienie całości dzieła, określają postacie w nim przedstawione, ich przeżycia, nastroje. Powstał również osobny gatunek filmów, jaki oparty jest zaledwie na muzyce – „musicale”. Tam właśnie ścieżka dźwiękowa steruje kompletną akcją. Dzięki niej jesteśmy w stanie się zarówno przestraszyć albo roześmiać, jak też wzruszyć, przejąć losami bohaterów występujących na ekranie. To ona unosi w konkretnym filmie niespotykany klimat. Konstruowana jest specjalnie na potrzeby konkretnego dzieła, dla jego całkowitej ilustracji.

Na dzień dzisiejszy muzyka jest nieodzownym aspektem każdego rodzaju filmu, zaczynając od tych krótkich filmików, które widujemy w Necie, a kończąc na pełnometrażowych pracach dużego ekranu. Zdoła ona zmienić wyraz towarzyszącego jej obrazu, być jego fundamentem oraz narzędziem skłaniającym odbiorcę do rozważań.