Kodeks pracy – co powinno się znać, zanim podpisze się umowę o pracę?

Kodeks pracy – co powinno się znać, zanim podpisze się umowę o pracę?

21 października 2019 Off By admin
Zarówno osoby podpisujące umowę o pracę, jak i ci, którzy zatrudniają mają pewne obowiązki, które wynikają z obowiązującego na terenie naszego kraju kodeksu pracy. Każdy pracownik, który wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę ma ściśle określony czas pracy. Jest to osiem godzin każdego dnia, czyli czterdzieści godzin w tygodniu. Jeśli po ośmiu godzinach osoba zatrudniona musi pozostać w pracy, powstają nadgodziny.

kodeks pracy

Autor: photologue_np
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z kodeksem pracy za nadgodziny pracodawca musi udzielić pracownikowi dnia wolnego lub wypłacić pieniądze za nadgodziny. Zasady wynagradzania bądź udzielania dni wolnych pozostanie w pracy w nadgodzinach również określa kodeks pracy (ile należy mi się za Nadgodziny). Osoby pracujące, które chcą skorzystać z pomocy medycznej w publicznych placówkach służy zdrowia nie muszą już posiadać dokumentu, który potwierdza, że posiadają prawo do skorzystania z pomocy lekarza. Jeszcze nie tak wcale dawno temu takim dokumentem była legitymacja ubezpieczeniowa. Wydawana niegdyś legitymacja ubezpieczeniowa została wyparta elektroniczną weryfikacją uprawnień osób korzystających z pomocy medycznej, czyli dobrze sprawdzającym się systemem eWUŚ (legitymacja ubezpieczeniowa).

VAT

Autor: Jeff Djevdet
Źródło: http://www.flickr.com
Od 1993 roku obowiązuje na terenie naszego kraju podatek od usług i towarów który określa się potocznie podatkiem VAT. W 2004 roku, tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawiła się konieczność dokonania zmian o tym podatku. Najniższa stawka podatku VAT to na chwilę obecną 15%. Od 2011 roku do końca roku 2016 na terenie naszego kraju najniższą obowiązującą stawką jest 23%. Określone towary i usługi są objęte mniejszymi stawkami. Stawki te wynoszą 5 i 8 %. Pięcioprocentowy podatek VAT naliczany jest między innymi na artykuły przeznaczone do jedzenia oraz na książki. W każdym państwie , które jest członkiem Unii Europejskiej stosowane są inne stawki tego podatku. Najwyższe stawki obowiązują na Węgrzech. W lipcu 2015 roku nastąpiły zmiany w podatku VAT. W konsekwencji tych zmian dodany został załącznik numer 11 do ustawy o VAT. Wprowadzony załącznik numer 11 do ustawy o VAT obejmuje wykaz towarów, które zostały objęte odwrotnym mechanizmem obciążenia w podatku VAT. Na liście tej umieszczono między innymi sprzęt elektroniczny (załącznik nr 11 do ustawy o vat). Od 1 lipca 2015 roku nabywcy laptopów, telefonów, notebooków, tabletów i konsol do gier powinni poinformować o przeprowadzonych transakcjach.