Starasz się o nową pracę? Dowiedz się , jakie możliwości zaoferują ci dane formy umów

Starasz się o nową pracę? Dowiedz się , jakie możliwości zaoferują ci dane formy umów

23 października 2019 Off By admin
W chwili, gdy staramy się o nowe zatrudnienie, znajdujemy przed koniecznością podpisania ważnych dokumentów, między innymi, w oparciu o którą będziemy wypełniać powierzone zadania. Dobrze jest już wcześniej dowiedzieć się, czym charakteryzują się dane umowy i jakie korzyści mamy szansę z nich wyciągnąć.

Umowa o pracę – ciągle najbardziej popularna

Umowa o pracę jest zaliczana do najczęściej stosowanych umów regulujących obowiązki przełożonego oraz pracownika. W jej zapisie znajdziemy kluczowe informacje dotyczące podejmowanego zatrudnienia, jak chociażby wysokość wynagrodzenia, wymiar godzin pracy, czy obejmowane stanowisko pracy – zapoznaj się ze wzorem umowy o pracę z omówieniem. Umowę o pracę podpisuje się na czas próbny, określony lub nieokreślony. Charakter zatrudniania ma wielkie znaczenie dla zatrudnionego i pracodawcy, gdyż reguluje istotne aspekty, na przykład zakres okresu wypowiedzenia. Przed podpisaniem umowy o pracę, należy się z dokumentem bardzo dokładnie zaznajomić.

Kontrakt menedżerski – czym jest?

menedżer

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Coraz częściej można spotkać się także z hasłem kontraktu menedżerskiego, niemniej dla wielu osób jest ono całkowicie niejasne. Kontrakt menedżerski jest jedną z form zatrudnienia, jednak nie dotyczy go kodeks pracy, a pracownikom zatrudnionym na podstawie takiego dokumentu nie należą się udogodnienia charakterystyczne dla umowy o pracę, zatem na przykład urlopy. Kontrakty menedżerskie najczęściej są podpisywane na wyższym szczeblu kierowniczym. Zarząd przedsiębiorstwa poleca zarządzanie swoją komórką biznesową określonej osobie, a ona wykonuje powierzone zadania w oparciu o ustalenia ujęte w kontrakcie. W kontrakcie znajdziemy klauzula regulująca wysokość pensji, jak też obowiązki powierzone pracownikowi.

Umowa licencyjna – co to takiego?

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy na zlecenie pracodawcy przygotowuje się jakiś wytwór udostępniany na podstawie umowy licencyjnej. Dzieje się tak chociażby w przypadku projektowania aplikacji komputerowych, pisania utworów i innych projektów. W sytuacji, kiedy nie chce się przenieść praw własności do swojego tworu na rzecz pracodawcy lub zleceniodawcy, można zawrzeć z nim umowę licencyjną. Wedle jej ustaleń licencjobiorca dostaje jedynie licencję na wykorzystanie danego wyrobu na okres wskazany w umowie. Umowy licencyjne dzielą się na wyłączne i niewyłączne Więcej informacji na stronie http://poradnik.wfirma.pl