Historia spotów telewizyjnych w pigułce

W dzisiejszych czasach na rynku, praktycznie w poszczególnym sektorze, panuje ogromna konkurencja. Marki żeby zainteresować swoim produktem potencjalnych odbiorców, potrzebują bardzo się napocić. W Polsce tego typu sytuacja ma miejsce właściwie od niedawna. Jednak Stany Zjednoczone, kolebka konsumpcjonizmu, już na początku XX wieku zajmowały tym kłopotem.

Reżyser podczas pracy

Autor: Hayden Irwin
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też powstały tam szybko agencje marketingowe. Na początku reklamy pokazywano w prasie oraz w radiu, były wymyślane przez najlepszych ekspertów. Lecz razem z pojawieniem się telewizji, zaczęto realizować spoty reklamowe. To właśnie one zaczęły mieć największy wpływ na wybory ludzi w Ameryce. Polegały one na tzw. dżinglach, niedługich kompozycjach muzycznych, zazwyczaj śpiewanych i bardzo chwytliwych, które polecały dany produkt. Najpierw spoty reklamowe powstawały w barwach biało-czarnych, gdyż mało rodzin miało telewizor kolorowy. Jednak zmieniło się to w latach sześćdziesiątych.

Obecnie, mimo powszechności internetu, reklamy telewizyjne dalej są niezwykle istotne. Obecnie tego typu produkcja filmów korporacyjnych zadedykowana jest jedynie dla dużych marek, bowiem koszt jej jest bardzo duży – filmy korporacyjne pod tym adresem. Sam czas antenowy, w rozróżnieniu od stacji, może okazać się nie do pokrycia dla skromnych marek. Dodatkowo, przy kręceniu spotu, trzeba zaangażować bardzo dużo osób. Bowiem aktorzy to jedynie promil, produkcja filmów korporacyjnych potrzebuje także pracowników technicznych. Dźwiękowcy, kamerzyści, charakteryzacja i inne – to wszystko jest bardzo kosztowne.

Z pomocą spotów reklamowych w trakcie kilku dekad rozwinął się konsumpcjonizm. Obywatele kupowali artykuły polecane w telewizji, właściwie czynią tak do dzisiaj. Obecnie żeby zrealizować reklamę (warto zobaczyć), potrzebne są spore nakłady finansowe, zatem mogą sobie na to pozwolić tylko majętne marki.