Gmina Trzebielino – Pierwsza gmina w naszym kraju 100 procent LED

Gmina Trzebielino – Pierwsza gmina w naszym kraju 100 procent LED

6 września 2019 Off By admin
Wypatrując oszczędności, władze samorządowe w Polsce nierzadko włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych i porannych. Przykład gminy Trzebielino demonstruje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi oraz ulice przez całą noc, przy równoczesnym obniżeniu kosztów energii o ponad połowę, co ma kluczowy wpływ na finanse gminy.

Oświetlenie ledowe

Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, mała gmina położona w środkowo-zachodniej części woj. pomorskiego, licząca ponad 3800 mieszkańców, jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w 100 procentach oświetlenie uliczne na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED . Całość została sfinalizowana w oparciu o formułę opłacania projektu z gospodarności wygenerowanych z redukcji rachunków za energię . Warto podkreślić, że zastosowana formuła opłacania nie obciąża budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, na terenie gminy dokonano modernizacji 354 opraw oświetleniowych z czego 213 zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o sile 55W oraz 73W. W pozostałych oprawach, po gruntownym przeglądzie, funkcjonujące dotąd źródła światła zostały wymienione na oszczędne źródła LED-owe .

Przed aktualizacją moc oświetlenia ulicznego we wspomnianej gminie wyn.

Jeśli zaintrygował Cię niniejszy tekst, to sprawdź informacje, które też są na niniejszy temat. Zawsze dobrze jest wiedzieć więcej.

54 kW, natomiast po wymianie na oprawy LED jest to 26kW. Co więcej zaszła znaczna poprawa oświetlenia ulic, zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, zaś koszta zużycia prądu spadły o więcej niż 50 procent. Zamontowane oprawy zostały też wyposażone w sterowniki, fabrycznie zaprogramowane narzędzie zmieniające nasilenie oświetlenia, dzięki którym można uzyskać kolejne 30 procent oszczędności energii.

Nowy system oświetleniowy włączony w Trzebielinie jest nie tylko energooszczędny i ekologiczny, ale także bardziej przyjazny dla rezydentów.

To przykuwający wzrok artykuł, ale dodatkowo zobacz także inny podobny oraz równie nietuzinkowy wpis – my zalecamy to źródło (https://www.programylojalnosciowe.pl/oferta/autorski-system-lojalnosciowy-it/).

Białe światło emitowane przez diody ledowe postrzegane jest jako w wyższym stopniu naturalne oraz jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle dużo łatwiej rozpoznaje się obiekty, formy i odcienie po zapadnięciu zmierzchu.

Zwiększona widoczność to główny czynnik przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach. Jednym z najistotniejszych kryteriów jakie zapewne przyświecały gminie przy modernizacji oświetlenia były koszta. Jeśli chodzi o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi wariantami oświetlenia są naprawdę konkurencyjne.