Elewacja klinkierowa to całkiem kosztowna inwestycja, czy godna jest swojej ceny?

Świetnie dekoruje budynek i podwyższa jego prestiż – elewacja klinkierowa powoduje, iż dom wygląda elegancko, fenomenalnie. Duży wybór odcieni i faktur cegieł powoduje, że taki dodatek przystosuje się do gustów niemalże każdego człowieka.

Elewacja klinkierowa

Autor: Röben Polska
Źródło: Röben Polska
Jedną z mnóstwa walorów dodatku wykończeniowego, którym są elewacje klinkierowe jest to, iż dom ozdobiony w taki sposób ślicznie się starzeje. Nie ma prawdopodobnie nic lepszego, jak wrażenie pełnoletności budynku po wielu latach od jego wybudowania, zamiast| określenia jego brzydoty. Tego typu rodzaj dekoracji w większości wypadków wykorzystywany jest w Belgii, Niemczech i Holandii.

Tamtejsze kraje wyraźnie przekonały się o jego wspaniałości. W naszym kraju też coraz nagminniej się je spotyka, tym samym aktualnie w marketach posiadamy coraz większy wybór tego detalu. Posiadamy różne wzory faktur, rozmiary, kolory – wszystko to powoduje, iż elewacje klinkierowe są weną dla wielu projektantów i dekoratorów.

znajdują one poparcie zarówno u tradycjonalistów jak i tych operujących nowoczesnym stylem, gdyż zdołają wkomponować się w każdy rodzaj architektury. Obecnie chętnie dopracowuje się w taki sposób zarówno nowoczesne domy o prostolinijnej bryle zbudowanej na planie prostopadłościanu, jak i te nawiązujące do lokalnych tradycji – polecana oferta.

Cegły klinkierowe z uznaniem zdobią elewacje domów. Wspaniale komponują się z drzewem, ze szkłem, a nawet stalą. Aplikowanie ich zaledwie w strefie parteru powoduje, że wydaje się być mniejszy niż w realności. Użycie klinkieru w strefie wejścia sprawi, że wygra dostojny, budzący ufność charakter, a podobnie ochronę przed zepsuciami mechanicznymi, np. obtłuczeniami i umazaniami, na które jest raz za razem narażana.

Elewacja z popielatej cegły ubogacona drewnianą okleiną uwypukla nowoczesny charakter domu. Czasem duże powierzchnie fasady wykończone cegłą mogą być za bardzo ciężkie i przytłaczające. Aby tego uniknąć, spoiny pomiędzy nimi napełnia się zaprawą w kontrastowym odcieniu.

Użycie klinkieru na częściach elewacji bądź do wykończenia detali ma długą tradycję. Nawet niewielka część elewacji wykończona tym półproduktem czyni, że dom robi impresja solennego, przemawiającego, z charakterem – staje się rozpoznawalny i nabiera indywidualności. Cieszmy się zatem, iż posiadamy raz za razem większy wybór tych produktów.