W jaki sposób opłacać podatek od wynajmu mieszkania? Przepisy dotyczące opodatkowania przychodu z wynajmu

W jaki sposób opłacać podatek od wynajmu mieszkania? Przepisy dotyczące opodatkowania przychodu z wynajmu

12 lutego 2019 Off By admin
Właściciele wynajmujący mieszkanie muszą rozliczać się z pozyskanego dochodu w US-ie, bo podpisana umowa najmu lokalu mieszkalnego powoduje, że wynajmujący mieszkanie, dom lub garaż uzyskuje zarobek pod postacią wpłacanego czynszu. Kłopotów podatkowych związanych z kwestią podnajmowania jest wiele m.in. umowa najmu, podatek. Najistotniejszy jest tym samym wybór sposobu rozliczania się z organem skarbowym.

Umowa wynajmu

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby wynajmujące nieruchomości mają parę rozwiązań. Jedną z form odprowadzania należności podatkowych jest podatek dochody pod postacią ryczałtu ze stawką 8,5 proc. Jednakową stawkę tego podatku od umowy najmu wniesiono na początku 2010 roku. Taksa procentowa podatku zryczałtowanego odnosi się do zarówno najmu incydentalnego, jak i pozostałych umów najmu własności prywatnej, które nie działają w ramach prowadzonej DG. Podatek od najmu można także rozliczać w formie ogólnej, czyli z uwzględnieniem skali podatkowej 18 proc. lub (odnośnik) 32 proc. przychodu. Doliczamy wówczas zyski z najmu do zysków odnotowanych z innych źródeł, czyli nie rozliczamy ich oddzielnie. Taka forma opodatkowania może się okazać opłacalna dla osób, które zainwestowały bardzo duże pieniądze na zakup, odnawianie i remontowanie lokali do wynajęcia, ponieważ wszystkie zaplanowane na ten cel wydatki możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i obniżyć nasz roczny dochód, a w związku z tym – odprowadzić mniejszy podatek – .

Żeby znaleźć porywające treści w sieci, to na początku kliknij w link mieszczący się tu i przejdź dalej (https://tborkowski.pl/galeria-nagrobki-urnowe/) – zapewne nie będziesz żałować.

Decyzję o wyborze najbardziej opłacalnej dla wynajmującego formy opodatkowania należy przedstawić naczelnikowi organu skarbowego adekwatnego do miejsca zamieszkania. Jeżeli dokonaliśmy wyboru, aby rozliczać się w sposób zryczałtowany mamu obowiązek zrobić to najpóźniej do 20 stycznia (lub do 20 dnia miesiąca , który następuje po miesiącu, w którym zaczęliśmy uzyskiwać przychód z wynajmu). Jeśli termin ten wypada w wolne od pracy, sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień przyjmuje się następny dzień. W celu wyboru opodatkowania wystarczy wysłać oświadczenie na piśmie do adekwatnej placówki US.

Nie istnieje ustalony wzór takiej deklaracji. W przypadku, jeżeli nie wybierzemy formy lub spóźnimy się ze złożeniem pisemnego oświadczenia będzie skutkowało to utracenie prawa wyboru i obowiązek odprowadzania podatku według skali. Na ryczałt będzie można przejść dopiero w następnym roku.