Jak wygląda historia alkoholu i jak tak naprawdę powinno się go pić? Jakie są polskie praktyki picia różnych trunków?

Wysokoprocentowe napoje procentowe pojawiły się w naszej historii znacznie potem niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e pędzili wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina wspomina Arystoteles, jednak prawdopodobnie to uczeni arabscy VIII wieku n. e. jako pierwsi zdobyli ciecz o większej zawartości alkoholu niż ta pozyskiwania w drodze fermentacji.

koniak

Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy tajna mądrość alchemików arabskich trafiła w XII wieku za pośrednictwem powracających z wypraw krzyżaków. Spirytus na początku postrzegano za lek przedłużający życie i konserwujący młodość. Stąd jego nazwa „aqua vitae” a więc woda życia. W miarę błyskawicznie, bo już w XIV wieku alkohol przestawał medykamentem. Zastosowanie do produkowania, zamiast wina, żyta i jęczmienia ułatwiło produkcję trunku, który został ogólnie używanym napojem wyskokowym. Z biegiem czasu wódka (zobacz: wódka z dworu sieraków) zaczęła nabierać charakteru ściśle związanego z produktem, z którego powstała.

Tak narodziły się produkowane ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim robiony z różnorodnych rodzajów zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita. W połowie XVIII wieku zaczęto wytwarzanie spirytusu z ziemniaków. Potem do tworzenia dawano coraz to nowsze twory i techniki, tworząc różnorodne typy napojów alkoholowych. W tym momencie niełatwo sobie wyobrażać życie bez niewielkiej ilości napojów wyskokowych, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky

Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Znacznie więcej naszych rodaków pije dla przyjemności, a są to bez wątpienia trunki z niewielkich browarów, bardzo popularne w ostatnim czasie, a także wina.

Mnóstwo osób też kosztuje whisky czy koniaku. Te trunki dawniej były bardzo drogie i niedostępne dla większości,aktualnie także mają swoją cenę, jednak już więcej osób może sobie pozwolić na taki typ alkoholu. Takie alkohole najlepiej pić w określonych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. sprawdź ofertę. Wodmiennym przypadku będzie to całkiem zabawnie wyglądać. Pomyślmy sobie przykładowo, że wino pijemy w kuflu lub piwo w kieliszku do wina. Troszkę to niedobre, w taki sam sposób należy pomyśleć o whisky czy koniaku, i w sumie dobrać właściwe naczynia, do oznaczonego rodzaju alkoholu.