Czym jest ocena pracownicza, jaką pełni funkcję oraz jakim sposobem następuje?

Ocena pracownicza jest w większości wypadków dopełniana w większych firmach oraz przedsiębiorstwach. Jej głównym celem jest całkowita i wierna ocena pracownika, jego pracy oraz wywiązywania się z poleconych mu obowiązków. Ocena pracownicza realizuje kilka znaczących funkcji, pośród nich zdołamy wymienić rolę rozwojową, motywacyjną, informacyjną, dodatkowo także funkcję decyzyjną oraz edukacyjną. Dzięki niej można sprawdzić efektywność osób, które są zatrudnione w firmie, i także dokładnie skontrolować ich pracę, przykładowo oceniając czy jest ona zgodna z otrzymanymi wzorcami w danej firmie.

ocena pracownicza

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza zdoła odbywać się na różnorodne sposoby. Na ogół ocenę pracowniczą dokonuje się za pomocą formularzy, dzięki nim można funkcjonalnie ocenić każdego pracownika przypisując mu stosowną ocenę w zależności od jego pracy, realizowanych wyników czy też zaangażowania.

Masz ochotę pogłębić swoją znajomość rzeczy z tego tematu? Z tą dewizą stworzyliśmy kolejny wpis na nowej witrynie – interesująca informacja czeka tam na Ciebie.

W niektórych przedsiębiorstwach ocena pracownicza następuje w czasie rozmowy z szefem, w wielu przypadkach też sami pracownicy oceniają rzeczowo swoją pracę biorąc pod uwagę swoje minione osiągnięcia, porażki itp.

Taka ocena pracownicza zezwala zwrócić uwagę na to, nad czym jeszcze wolno popracować, co więcej dzięki niej można też spostrzec jakie postępy uczynili pracownicy, i także jak wpłynęło to na całą firmę oraz jej działanie. Oceny pracownicze mogą przybierać jeszcze inne różne formy, chociażby takie jak na przykład skala behawioralna, oceny opisowe,

ocena pracownika

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com

częstokroć wykorzystuje się też rankingi pracownicze.

Każde te sposoby i formy są sumowane w zależności od typu przedsiębiorstwa, jego okazałości, liczebności pracowników oraz wielu innych istotnych czynników.

Czy opracowane na tej witrynie (https://www.reklamywiktor.pl/oferta/witryny-i-banery-reklamowe.html) artykuły spodobały Ci się? Masz ochotę na następne? Więc pragniemy Cię poinformować, że już czekają na Ciebie nowe wątki.

Słusznie dobrane formy oceniania pracowników i także drobiazgowa ocena pracownicza pozwala na pozyskanie właściwych, rzetelnych rezultatów co ma ważne znaczenie zarówno dla poszczególnych pracowników, jak również dla pełnego przedsiębiorstwa.