Pracowałeś za granicą. Czy przedsiębiorstwa umożliwią ci wsparcie przy staraniu się o zwrot z podatku dochodowego

Pracowałeś za granicą. Czy przedsiębiorstwa umożliwią ci wsparcie przy staraniu się o zwrot z podatku dochodowego

14 maja 2021 Off By admin
Dorabiałeś w Wielkiej Brytanii na umowie i zastanawiasz się czy należy ci się stosowny zwrot podatku? Bez większego problemu możesz sprawdzić ile pieniędzy ci się należy i jakie kwestie powinieneś spełnić, by na twoje konto wpłynęły pieniądze z podatku dochodowego.
Zwrot podatku z Anglii nie jest dla Polonii mieszkającej na Wyspach sprawą tak znaczącą jak dla rodaków nad Wisłą.

dokumentacja podatkowa

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
To przede wszystkim wielka różnica między kursami – polski złoty jest ponad pięciokrotnie słabszą monetą od brytyjskiego funta. Uwzględniając najprostsze i najmniej płatne zawody według brytyjskiego przelicznika, naszym rodakom – w przeliczeniu – należą się niemałe zwroty. Oczywiście kiedy liczymy w złotych. A więc pomnażając należną kwotę zaliczki przez sprzyjający (tutaj) kurs walutowy. Zwrotem podatku z pracy wykonywanej na Wyspach Brytyjskich zajmują się biznesowo firmy, które jako agencje rozliczają się z pracodawcami.

rozliczenie podatku

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Czynią to w oparciu o kryteria, które pracujący w Anglii musi spełnić, jeśli chce się otrzymać beż żadnych problemów cały należny zwrot. Warto pamiętać, że termin do kiedy możesz starać się o złożenie deklaracji następuje z początkiem kwietnia. Tak samo jak w Polsce – to początek nowego roku rozliczeniowego. Więcej szczegółów na stronie okazuje się posiadanie przez pracownika unikanego numeru ubezpieczenia, który obowiązuje poza Polską. Kolejnym wymogiem jest posiadanie kluczowych formularzy, zwanych także kartami podatkowymi. Jeśli pracowaliśmy na Wyspach i – z niewiedzy, gapiostwa ewentualnie innego powodu – pominął nas zwrot za konkretny rok mamy szansę na odzyskanie pieniędzy. Regulaminy ustalają granicę do pięciu wstecz, do kiedy możemy starać się o należny zwrot. Po tym czasie podatek przepada, a my tracimy pieniądze.

Sporo wartych wiedzy podpowiedzi co to rozliczania się za pracę (zobacz umowa o pracę) w Anglii znajdziemy przeglądając rozbudowany portal podatnika. Nie trzeba przy tym być ekonomicznym specjalistą – do kilku druków, numer ubezpieczenia i przeanalizowanie najczęściej zadawanych pytań – wystarczy dać sobie trochę czasu na połapanie się, a kolejne zwroty za rok będą jedynie formalnością. Egzekwujmy prawo z tego co nam się należy za wykonaną legalnie pracę. Także za granicą.