Jak wygląda proces zmiany sprzedawcy gazu? Czy jest to bezproblemowe do wykonania? Jaka jest procedura?

Aktualnie, aż 95% udziałów w rynku sprzedaży gazu jest w posiadaniu PGNiG. Jednocześnie, nie znaczy to, iż nie mamy wyjścia, iż musimy zostać w tym stanie. Każdy klient przyłączony do Polskiej Spółki Gazownictwa, jest w stanie zmienić sprzedawcę paliwa gazowego na dowolnego sprzedawcę, na firmę, jaka posiada Generalną Umowę Dystrybucyjną z OSD. Jednocześnie, warto wiedzieć, że w przypadku gazu najczęściej jest nim jedna ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Jeśli rzeczywiście będziemy chcieli dostawcę gazu, to jak to wygląda w praktyce? W Polsce istnieje aktualnie liberalizacja rynku sprzedaży paliwa gazowego według myśli zasad wolnego handlu, a także regulacji, jakie wymusza na nas członkostwo w europejskiej wspólnocie. Dzisiaj, niezależni sprzedawcy gazu są w stanie oferować swoją ofertę jedynie dla klientów biznesowych.

Gazociąg

Autor: U.S. Geological Survey
Źródło: http://www.flickr.com

Jak twierdzą znawcy rynku, już niedługo to się odmieni i takie firmy będą tez miały możliwości prezentowania swojej oferty dla gospodarstw domowych (przeczytaj koniecznie). Jedną z najczęściej wybieranych przez klientów instytucjonalnych zmian dostawcy jest propozycja duel fuel. Oznacza ona zakup gazu i prądu od jednego sprzedawcy. Zmianę dostawcy gazu możemy dokonać upoważniając nowego sprzedawcę do działania w naszym imieniu.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Każdy z klientów, który posiada umowę kompleksową z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma pełne prawo, ażeby ją zakończyć, a następnie zmienić dostawcę.

Pamiętaj, że wnikliwe opracowanie to nierzadko najcenniejsze źródło danych? Tak jest i w tym wypadku – kiedy klikniesz ten link, znajdziesz podobne cenne wiadomości.

Wiadomo, taka zmiana nic nie kosztuje. Niestety, zmiana dostawcy gazu nie oznacza tego, iż jesteśmy uwolnieni od przerw w dostawie gazu lub konieczności zmiany instalacji. Wymiana dostawcy, czyli czas od podpisania umowy z nowym dostawcą, trwa od około trzech do czterech tygodni.

gaz ziemny

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com
Po zakończeniu umowy następuje rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą. Jak to najłatwiej przeprowadzić? Gdy zdecydujemy się na wymianę dostawcy gazu, najłatwiej jest podpisać upoważnienie nowego sprzedawcy, by występował w naszym imieniu. Poinformuje on naszego OSD o o takiej zmianie, a jednocześnie będzie w stanie wypowiedzieć umowę kompleksową z PGNiG.

Sprzedawca będzie mógł wpłacić również stosowną kaucję dla OSD, jaka zapewniać na będzie nam dostawę gazu (tutaj pełna oferta). Pamiętajmy więc, że przepisy w tym zakresie się zmieniają, także nie jesteśmy na straconej pozycji. Niekiedy po prostu wydaje nam się, że nie mamy zbyt dużo możliwości, lecz rzeczywistość weryfikuje to z pożytkiem dla nas.