Jak wygląda proces zmiany sprzedawcy gazu? Czy jest to bezproblemowe do wykonania? Jaka jest procedura?

Jak wygląda proces zmiany sprzedawcy gazu? Czy jest to bezproblemowe do wykonania? Jaka jest procedura?

29 kwietnia 2020 Off By admin
Aktualnie, aż 95% udziałów w rynku sprzedaży gazu jest w posiadaniu PGNiG. Jednocześnie, nie znaczy to, iż nie mamy wyjścia, iż musimy zostać w tym stanie. Każdy klient przyłączony do Polskiej Spółki Gazownictwa, jest w stanie zmienić sprzedawcę paliwa gazowego na dowolnego sprzedawcę, na firmę, jaka posiada Generalną Umowę Dystrybucyjną z OSD. Jednocześnie, warto wiedzieć, że w przypadku gazu najczęściej jest nim jedna ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Jeśli rzeczywiście będziemy chcieli dostawcę gazu, to jak to wygląda w praktyce? W Polsce istnieje aktualnie liberalizacja rynku sprzedaży paliwa gazowego według myśli zasad wolnego handlu, a także regulacji, jakie wymusza na nas członkostwo w europejskiej wspólnocie. Dzisiaj, niezależni sprzedawcy gazu są w stanie oferować swoją ofertę jedynie dla klientów biznesowych.

Gazociąg

Autor: U.S. Geological Survey
Źródło: http://www.flickr.com

Jak twierdzą znawcy rynku, już niedługo to się odmieni i takie firmy będą tez miały możliwości prezentowania swojej oferty dla gospodarstw domowych (przeczytaj koniecznie). Jedną z najczęściej wybieranych przez klientów instytucjonalnych zmian dostawcy jest propozycja duel fuel.

W sytuacji jeśli chcesz przeczytać oprócz tego też inne dodatkowe dane na przedstawiany temat, to więcej zobaczysz na portalu (http://www.naprawasilownikow.pl/), do którego link jest w tym miejscu.

Oznacza ona zakup gazu i prądu od jednego sprzedawcy. Zmianę dostawcy gazu możemy dokonać upoważniając nowego sprzedawcę do działania w naszym imieniu.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Każdy z klientów, który posiada umowę kompleksową z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma pełne prawo, ażeby ją zakończyć, a następnie zmienić dostawcę. Wiadomo, taka zmiana nic nie kosztuje. Niestety, zmiana dostawcy gazu nie oznacza tego, iż jesteśmy uwolnieni od przerw w dostawie gazu lub konieczności zmiany instalacji. Wymiana dostawcy, czyli czas od podpisania umowy z nowym dostawcą, trwa od około trzech do czterech tygodni.

Z pewnością przyda Ci się hiperłącze do strony (http://www.soyer.edu.pl/szkolenia/prawo-pracy-kadry-i-place), jeżeli ciekawią Cię przedstawione w naszym tekście treści. Na następnej witrynie wyszukasz ich dużo więcej.

gaz ziemny

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com
Po zakończeniu umowy następuje rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą. Jak to najłatwiej przeprowadzić? Gdy zdecydujemy się na wymianę dostawcy gazu, najłatwiej jest podpisać upoważnienie nowego sprzedawcy, by występował w naszym imieniu. Poinformuje on naszego OSD o o takiej zmianie, a jednocześnie będzie w stanie wypowiedzieć umowę kompleksową z PGNiG.

Sprzedawca będzie mógł wpłacić również stosowną kaucję dla OSD, jaka zapewniać na będzie nam dostawę gazu (tutaj pełna oferta). Pamiętajmy więc, że przepisy w tym zakresie się zmieniają, także nie jesteśmy na straconej pozycji. Niekiedy po prostu wydaje nam się, że nie mamy zbyt dużo możliwości, lecz rzeczywistość weryfikuje to z pożytkiem dla nas.