Co powoduje, że kochamy kinematografię?

Trzeba nieco zastanowić się z jakich przyczyn człowiek, który ogólnie nie przepada za filmami jest nietypowy. Oczywiście kinematografia nie jest dla wszystkich, ale jakoś się tak złożyło, że większość ludzi kocha obejrzeć co pewien czas filmy dvd bądź bardzo ostatnimi czasy modne amerykańskie seriale TV.

telewizor

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
To znaczy produkcje TV to akurat były wielce popularne już dekady temu, ale dopiero takie seriale jak The Sopranos bądź Dexter sprawiły, że wreszcie telewizja już nie jest traktowana przez społeczeństwo jako wielce ubogi krewny kinematografii. Kiedyś popularni aktorzy bali się nawet występować w serialach, dzisiaj to nie przejdzie.

Cóż, weźmy chociażby w rachubę filmy dokumentalne: w wielu przypadkach ich głównym walorem jest nauka, ale są również takie, które mamy okazję oglądać jak typowy film. Na przykład Michael Moore tworzy interesujące dokumenty, które dla wielu osób są mądre, a oprócz tego mądre, mocno oddziałujące na Stany Zjednoczone, cały świat. Przecież kiedy Michael Moore tworzył filmy atakujące George`a Busha Jr, robiono dużo, aby opóźnić o jakiś czas premierę filmu, ponieważ zbliżały się wybory. Niezbyt szanowany teraz człowiek niby wybrał wybory, ale tak czy siak porządny film dokumentalny bardzo oddziałuje na społeczeństwo. Poza tym, mądrości nigdy zbyt mało. Skoro mamy darmową naukę, trudno z takowej nie korzystać, prawda?

Filmy, zwłaszcza filmy 3d (sprawdź tytuły w swojej kolekcji i zamów taniej: 3d filmy dokumentalne) oglądamy jednak przede wszystkim dla uniesień oraz rozrywki.

Skoro rzuciłeś okiem na opublikowane w tym miejscu materiały, to ponadto zerknij na opracowanie (www.lemans.pl/cennik/), które też niewątpliwie przykuje Twoją uwagę.

W sumie nawet wspaniałe filmy, klasyki kinowe na miarę Misia, Taksówkarza bądź Skazanych na Shawshank w zasadzie nie charakteryzują się wielce ambitnym poziomem. Tzn. to są całkiem ambitne produkcje, rewelacyjne pod niemal wszystkimi względami, ale jakby nie patrzeć jeśli poszukujemy pięknych treści, to bardziej w księgarni, mimo wszystko filmy mocniej umieją oddziaływać na nasze wrażenia wzrokowe, tak się wydaje. Jeżeli jest inaczej, autor tekstu szczerze prosi o przebaczenie.

No właśnie: w kolejnym artykule należy zastanowić się z jakich powodów filmy na DVD i 3d są kochane przez zdecydowaną większość miłośników filmu. Czy być może w przypadku takich arcydzieł jak choćby Avatar nie powinniśmy już mówić o zwyczajnym przeroście tzw. formy nad treścią. Zapewne to całkowicie subiektywne, ale Avatar to i tak genialny film.