Opakowania i nasze otoczenie – jak to kształtuje naszą codzienność

Opakowania i nasze otoczenie – jak to kształtuje naszą codzienność

28 kwietnia 2021 Off By admin
Jak wynika z wielu różnych badań estetyka przestrzeni nie jest czymś ważnym dla sporej grupy ludzi. Wiele z takich osób nawet tak naprawdę nie ma pojęcia, czym owa estetyka jest. Zresztą, skąd mają wiedzieć, kiedy nie interesowali się estetyką przestrzeni, żyli całe lata w socjalizmie, gdzie było czarno-biało i niezbyt ładnie. Dość często takim osobom starcza tak zwana „pasteloza”, czyli bloki pomalowane na bardzo jaskrawe, niezbyt dobrze dobrane kolory. Widać je w każdym polskim (większym lub mniejszym) mieście. Są pomazane różnymiróżnorodnymi kolorami, by było jak najbardziej kolorowo.

opakowania

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com
Od razu zaznaczam, iż w żaden sposób nie jestem uprzedzony do kolorów, lecz „pasteloza” nie ma nic wspólnego z kolorami i dobrym gustem.

Zaciekawił Cię ten tekst? To świetnie, ponieważ także ta pełna treść wciągnie Cię zupełnie, więc zobacz to!

To działanie, jakiego kiedyś będziemy się wstydzić, tak jak teraz wstydzimy się niektórych reliktów przeszłości. Tego typu bloki, zamalowane w jaskrawe kolory, mieszające się kolorystycznie nawzajem jeszcze gorzej wyglądają, gdy mają już trochę lat.

Nieodmalowane po tych paru latach prezentują się jeszcze gorzej niż szare bloki, bo zacieki, które tam powstały tworzą bardzo brzydką mieszankę wybuchową. We współczesnej architekturze jest mnóstwo ciekawych projektów, co najważniejsze, bez udziwnień i innych zbędnych detali. Zamiast bazgrać po danym bloku różnymi kolorami, gdzie zielony jest tuż obok czerwonego i żółtego, a obok nich jest pas koloru niebieskiego, do wyboru są wspaniałe, stonowane kolory, jak beż. Co więcej, bloki pomalowane jednym kolorem prezentują się korzystniej niż całą paleta barw. Wiadomo, że dość często to nie jest problem kolorów,

opakowania

lecz zbyt pokręconej ”pomysłowości” twórcy.

Stara się on wytworzyć jakiś wzór, który nie wiadomo, ma coś artykułować, mówić, tłumaczyć? Nie jest to do końca jasne, w największej ilości przypadków prezentuje się to jak zbiór przypadkowych kolorów, niestety. Smutne również jest to, iż w naszym kraju olewa się wiele spraw. Dosyć często rządzi przekonanie, że dom się tworzy, ażeby stał, a jedzenie się przyrządza, ażeby jeść. Taka jest naturalnie ich podstawowa rola, jednak niesamowicie istotnym jest wygląd tego postawionego domu czy opakowania produktów jak . Można powiedzieć tutaj także o innych rzeczach, jak pakowanie saszetek czy wygląd stron www. One też czasami wyglądają, jak ta cała pasteloza.

Czy omawiany post jest dla Ciebie godny uwagi? Jeżeli tak, to bez wątpienia zainteresuje Cię też to wiarygodne opracowanie (https://kadok.pl/oferta/kubki-z-nadrukiem) – traktuje o pokrewnej tematyce.

Co można z tym zrobić? Zaczynać od siebie, przekonywać nieprzekonanych i rozwijać swój gust.