Jakim sposobem kształtowała się archeologia lotnicza?

Jakim sposobem kształtowała się archeologia lotnicza?

3 września 2021 Off By admin
Jako młody człowiek zajmowałem się historia. Obecnie też nic się nie zmieniło, chociaż mam obecnie sporo mniej czasu na zajmowanie się moim hobby. Jednakowoż, kiedy ukazują się malutkie adnotacje o historii w mediach, staram się być z nowinkami historycznymi na bieżąco. Co jakiś czas też odwiedzam portale na ten temat.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z ciągłą budowę sieci dróg w moim kraju a także wielu dużych przedsięwzięć, realizuje się sporą ilość wykopalisk, narzuconych prawem. Można się wobec tego spodziewać, że często o niezwykłych znaleziskach z dziedziny archeologii będą media informować.

Dużą wagę w badaniu przeszłości mają nowoczesne zdjęcia z góry – najlepsze zdjęcia z góry na stronie Odeszły już czasy, gdy poszukiwacz starożytności – dość romantycznie – po uzupełnieniu sprawdzonych wiadomości, trochę na ślepo szukał artefaktów. Wielką rolę (poza umiejętnościami naukowca) pełnił łut szczęścia, istotne były też skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm.

Ten artykuł jest bardzo wciągający? Jeśli tak, to zobacz także inne polecane (www.zawodtyper.pl/) treści, gdyż są tak samo ciekawe i wciągną Cię kompletnie.

Dziś archeolog dysponuje bardzo zaawansowanymi środkami technicznymi, wspierającymi badania.

Zaczynając od małych detektorów metali, po aparaty nader posunięte technicznie, jak dla przykładu samolot bezzałogowy i samoloty wykorzystywane do wykonywania zdjęć z góry. Tego typu fotogramy są bardzo pożądane, ponieważ ze sterowca widać zwykle więcej. W wielu kazusach zdjęcia z góry to najlepszy wybieg. Tak jest na przykład w przypadku archeologii morskiej. Przedmioty które pragniemy odnaleźć po prostu z trudem jest innym sposobem odnaleźć w morskich odmętach. Nie inaczej jest na lądzie. Archeolog w balon ma możliwość widzieć teren analiz i za pomocą swych kompetencji umiejscowić nowe stanowiska archeologiczne.

Wielka Wojna spowodowała masowe wykorzystanie balonu do zadań militarnych. W armii rzecz jasna przy fotografowaniu zaangażowani byli także naukowcy. I wszak filmowanie z powietrza miały wówczas całkiem inne zadania, tak właśnie narodziła się archeologia lotnicza. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź: na temat szerzej na tej stronie.Dość powiedzieć, iż już w 1917 r. wypatrzono za pomocą zdjęć z góry dawną Samarę. Jest to miasto, którego szczątków w inny sposób nie można by było znaleźć, ponieważ na jego lokalizację pokazywały oznaki widoczne tylko z powietrza, na przykład różne odcienie darni, czy też łagodne zmiany w rzeźbie obszaru. Kolejnym przykładem przydatności zdjęć z góry jest odszukiwanie artefaktów utopionych w morzu, których innym sposobem często nie udało by się wyszukać.