Serwery multimedialne

Serwery multimedialne

8 listopada 2018 Off By admin
Prowadzenie strony WWW jeszcze dziesięć lat wcześniej łączyło się z dużymi kosztami i było oznaką prawdziwego prestiżu. Stworzenie takiej witryny, jej utrzymanie, ale w pierwszej kolejności wykorzystywanie stwarzały nierzadko ogromne koszty. Największą barierą finansową było od zawsze posiadanie własnego serwera. Serwer to urządzenie, na którym mieszczą się informacje (jak np. witryna internetowa), a które to ma za zadanie koordynować płynny przepływ takich informacji. Tego rodzaju urządzenie powinno być w stanie w jednym czasie obsłużyć bardzo dużą ilość połączeń i równie dużą liczbę operacji wykonywanych na elementach na nim zapisanych. Serwer jest więc zaawansowanym, a co z tym związane – bardzo drogim urządzeniem. Stąd też dawny prestiż prowadzania strony internetowej.

serwery

Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com
Jest urządzenie, co dalej?
Błyskawicznie zauważono tutaj możliwość korzyści – zaobserwowano, że większość przedsiębiorców nie wykorzystuje w pełni funkcjonalności serwerów. Ruch na części witryn jest mały, a kosztów zmniejszyć nie można. Z tego powodu też powstały serwery wirtualne. Firma, która posiada ogromną bazę urządzeń serwerowych dzierżawi danej osobie wybraną ilość miejsca na takim urządzeniu, w zamian za stałą, comiesięczną opłatę. Serwer położony jest w firmie dzierżawiącej miejsce, co także pomniejsza koszty o koszty serwisowe. Ponadto, zrezygnowanie z posiadania witryny WWW nie wiąże się już z ogromnymi stratami. Pomysł skonstruowania takich urządzeń doprowadził do rewolucji Internetu i pomógł wielu nadawcom treści niewielkim kosztem dotrzeć do ogromnej ilości ewentualnych klientów. Obecnie już prawie każdy zakład fryzjerski czy drobny serwis naprawczy posiada własną stronę internetową – czytaj więcej o serwerach wirtualnych.
O ile niższe koszty?
Posiadanie serwerów stwarza koszty, te komputery muszą być trzymane w określonych warunkach, regularnie oczyszczane i serwisowane, dodatkowo musi się nimi opiekować wykwalifikowany personel. Niemniej, rynek jest konkurencyjny i dlatego najwazniejszą zaletą serwerów wirtualnych jest koszt. Tanie serwery wirtualne są ogólnie dostępne, ich oferta jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców, oraz hobbystów. Różnica w kosztach zależy od przepustowości, oraz ilości miejsca wykupionej na serwerze – dla niedużej strony WWW taka oferta jest idealna (nasze produkty).