Doskonałe protezy kończyn górnych oraz dolnych jak prawdziwe

Protezy w starym stylu kojarzone były niegdyś z nieudaną i niewygodną kopią utraconej ręki czy nogi. Aktualnie, dzięki postępowi medycyny, protetyka zrobiła spory krok naprzód.

Proteza nogi, protezy kończyn dolnych

Autor: DFID – UK Department for International Development
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj stosowane protezy kończyn górnych najwyższej jakości i dolnych są wykonane z wielką starannością, są pokryte tworzywem przypominającym skórę człowieka, a na dodatek mogą się zginać dokładnie w taki sposób, jak żywa ręka lub noga. Każda z protez jest wykonywana na specjalną prośbę klienta i jest dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Żeby proteza nogi lub ręki prezentowała się jeszcze bardziej ”prawdziwie”, dobiera się również barwę pokrycia wierzchniego, który pasuje do odcienia skóry zamawiającego.

Wygoda jest najważniejsza

Tworzywa z których wykonane są protezy są, z uwagi na swoją niezawodność, stosowane są w lotach w kosmos. Przy pomocy tytanu, włókien węglowych czy aluminium lotniczego można wyprodukować najlepsze protezy kończyn dolnych. To bardzo istotne cechy, jakimi powinna się charakteryzować proteza kończyny, aby pozwolić na wygodne działanie.

Oprócz tego w punkcie mocowania, proteza (zobacz protetyka mosty) jest wypełniona dopasowanym do potrzeb odlewem z silikonu, tak żeby mocowanie było wygodne, a skóra była w stanie oddychać. (Zobacz też piaskowanie zębów we wrocławiu) Dzięki rozwiązaniom technologicznym amortyzacji wstrząsów i mocnych odbić, stosując współczesne protezy dopuszczalnie jest też uprawianie niektórych dyscyplin sportowych. Innego rodzaju protezy na stronie .

Przyszłość protetyki

Dla rozwinięcia dostępnych na rynku rozwiązań, dokładnie bada się właściwości materiałów i ich przydatność w przemyśle protetycznym. Już na dzień dzisiejszy wykonuje się bardziej zaawansowane sztuczne kończyny, sterowane w ograniczonym stopniu za pomocą nerwów uszkodzonej kończyny Specjaliści w dziedzinie protetyki zapowiadają jednak, że już w niedalekiej przyszłości protezy będzie można bardzo dokładnie poruszać za pomocą myśli, a możliwym będzie również przywrócenie zmysłu dotyku. Tego rodzaju kończyna ma również do złudzenia przypominać żywą. Polecamy protetyka.

Bioniczne sztuczne kończyny, bo o nich mowa, są na razie niezwykle kosztowne. Prawdopodobne jednak, że ewolucja technologii umożliwi ograniczenie w przyszłości cenę produkcji, a na taką sztuczną kończynę będzie mógł sobie pozwolić każdy potrzebujący. Więcej na