W jaki sposób rozwój nowoczesnej techniki wpływa na liczbę słów w polszczyźnie i dlaczego niektóre słowa zyskują nowe znaczenie

Nowoczesna technika kryje przed nami wiele tajemnic. Po pierwsze dlatego, że ze względu na wielką specjalizację w każdej branży, po prostu nie starczyłoby nam życia na poznanie wszystkich nowinek technicznych. W trakcie oglądania reklamówek w telewizji nierzadko łapiemy się za głowę i zastanawiamy się, co to jest smartwatch i nie będziemy zbyt zaskoczeni, jeżeli na tak sformułowane pytanie odpowie nam jedynie internet. Czasami w języku polskim wcale nie powstają nowe słowa, lecz te już istniejące nabierają pobocznych znaczeń.

grzałki

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

Wspomnijmy tutaj słowo bielizna, które kiedyś odnosiło się tylko do odzień w kolorze bieli, a dzisiaj nazywa tylko i wyłącznie określoną grupę odzieży. Takich przykładów można oczywiście wymienić więcej.Poczciwą grzałkę pamiętamy jeszcze z czasów lat szkolnych, kiedy wakacje spędzaliśmy na wsi, u babci. Wtedy czajniki bezprzewodowe nie były powszechnie wykorzystywane, a gotowanie wody na blasze kaflowego pieca zajmowało zbyt wiele czasu, a poza tym w czerwcu nie paliło się pod blachą przez cały dzień. Dlatego nasi dziadkowie zakupowali grzałki, aby w miarę szybki sposób przygotować wodę na kawę.

Te przyrządy kuchenne, dobrze nam znane, miały postać spirali, którą wkładało się do blaszanego dzbanuszka. W zależności od gabarytów naczynia, na kipiącą wrzątkiem wodę należało czekać ok. kwadransa.Dzisiaj słowo grzałki odnosi się chyba jedynie do urządzeń używanych w przemyśle. Dobrym przykładem dla przedstawionej tezy mogą stać się grzałki mikanitowe Wykonane są one z użyciem specjalnego surowca, który nie przewodzi prądu i właśnie od niego wywodzi się nazwa wspomnianych grzałek. Grzałki mikanitowe możemy podzielić z grubsza na dwie grupy, czyli te opaskowe i płaskie. Ich wybór zależy od obecnych potrzeb wytwórcy.

Grzałki rurkowe

Autor: www.centro-therm.pl
Źródło: www.centro-therm.pl

Zresztą samo zamówienie musi brać pod uwagę także inne kryteria. Jeżeli kiedyś dobór grzałek był mocno ograniczony, tak teraz niełatwo spotkać dostępne w sprzedaży takie urządzenia do gotowania wody.oferta galeriaoswietlenia.pl galeriaoswietlenia.plA w zamian możemy dostać bardzo wiele grzałek do wykorzystania we wszelkich branżach przemysłu. Wystarczy tylko ściśle określić wymiary, moc urządzenia i jego formę. Jeśli kupujący będzie miał problemy z wyborem najwłaściwszego modelu, to zawsze może liczyć na doświadczenie ekspedienta w tym zakresie.