W jaki sposób ogarniać firmowe papiery

Właściwie każdy właściciel firmy zdaje sobie świetnie sprawę z tego, jak trudne jest prowadzenie swojego biznesu. Oczywiście jeżeli prowadzisz niewielką firmę, nie musisz martwić się wieloma kwestiami, jednakże z każdym następnym rokiem obowiązków z pewnością będzie tylko przybywało. Zwykle największe trudności przysparzają właścicielom przedsiębiorstw rozliczenia finansowe.

rozliczenia

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Nie da się przecież ukryć, że muszą być one wielce dokładne, a im więcej umów przeprowadzamy, tym ciężej jest zapanować nad dokładnym rozliczeniem. W takich przypadkach właściciele firm zwykle decydują się na zatrudnianie księgowych, którzy przeprowadzają wszystkie operacje finansowe przeprowadzane przez przedsiębiorstwo. Jeśli się na to zdecydujesz, wówczas masz do wyboru dwie opcje – możesz zatrudniać księgowego w własnej firmie albo zlecić przeprowadzanie rozliczeń firmie zewnętrznej. Oczywiście zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady jak i plusy, o czym zaraz postaramy się Ciebie przekonać.

Zatrudnienie swojego księgowego na pewno będzie Cię znacznie więcej kosztować. Jeżeli się na to decydujesz, wówczas musisz mieć praktycznie pewność, że naprawdę jest Ci to potrzebne i nie będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Zatrudnianie własnego księgowego ma wielki sens praktycznie jedynie w ogromnych firmach. W takich sytuacjach księgowy będzie mógł stale sprawdzać wszystkie finanse (zobacz doradca finansowy forsel finance) firmy, co na pewno pozwoli uniknąć późniejszego bałaganu w papierach. Własny księgowy sprawdzi się nieźle również w wypadku, kiedy dla przykładu współpracujesz z wieloma ludźmi na umowy zlecenie, a co miesiąc będziesz musiał zawierać nowe.

Dawniej w każdej firmie musiał zostać zatrudniony księgowy, a jeśli firma nie miała takiego księgowego, to przynajmniej raz w miesiącu któryś z pracowników chodził do biura rachunkowego (tutaj) i tam sprawdzano wszystkie dokumenty i właściwie je segregowano. Dlatego naprawdę można było być odrobinę przestraszeni, szczególnie, że koszt tego typu usług była wysoka.

Rozliczanie, księgowość

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

wygląda trochę inaczej. Jest więcej rozwiązań, które dają różne możliwości. Można znaleźć osoby, które będą zajmowały się księgowością online lub samemu zaopatrzyć swoją firmę w program komputerowy, który pozwoli nam się uporać z księgowością- www. Wszystko jest zależne od tego, co tak rzeczywiście jest niezbędne dla naszej firmy. Bo wciąż są firmy, które mają księgowego, który jest zatrudniony na pełen etat. Jeśli rozkręcamy biznes warto zapytać inne osoby, które również niedawno stawały przed takimi wyzwaniami. Na pewno opinia innych osób będzie przydatna.

Dlatego na początku warto popytać, wokół, co może być najbardziej trafnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa, którą chcemy rozkręcić, a potem możemy na spokojnie sami wybrać, to, co będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Oczywiście znajdą się firmy, które nie całkiem profesjonalnie się wszystkim zajmują. Ale tak jest w wielu branżach. Tak, więc warto upewnić się, że nie wydajemy pieniędzy na rzeczy, które suma summarum są zbędne. Dobrze również dowiedzieć się czy zatrudnianych przez nas ludzi nie ma kursu księgowości, bo możliwe, że za dodatkową dopłatą mogłaby zajmować się księgowością firmy. Oczywiście jeżeli wybierzemy program komputerowy do naszych księgowych prac, to również dobrze, żeby któryś pracownik ponosił odpowiedzialność za ten program, żeby wszystko miało ręce i nogi.