Jakie formalności trzeba spełnić przed pogrzebem? Sprawdź, aby pamiętać o istotnych kwestiach

Jakie formalności trzeba spełnić przed pogrzebem? Sprawdź, aby pamiętać o istotnych kwestiach

4 kwietnia 2019 Off By admin
Dla śmierci nie ma odpowiedniego momentu. Nawet, jeśli jesteśmy świadomi, że niebawem nasz ciężko chory dziadek odejdzie albo ciocia, jaka od dłuższego czasu nie może przezwyciężyć choroby zaczyna się poddawać oraz również przewidujemy, iż będziemy musieli ją pożegnać, to zawsze jest to trudne, przygnębiające przeżycie.

Firma pogrzebowa

Autor: Iglesia en Valladolid
Źródło: http://www.flickr.com
Pomimo łez oraz ogromnego żalu trzeba dopełnić formalności, bez jakich nie mogłoby dojść do uroczystości pogrzebowych.

Jeśli spojrzałeś na opublikowane w tym miejscu teksty, to ponadto zerknij na opracowanie (http://kaemmerer.pl/), które także najprawdopodobniej przypadnie Ci do gustu.

O czym pamiętać, jeśli nie możemy poprosić nikogo o pomoc oraz sami musimy mierzyć się z zadaniem załatwienia wszystkich spraw?

Najistotniejsza jest karta zgonu, która służy do wystawienia aktu zgonu wydawanego przez Urząd Stanu Cywilnego. Karta zgonu pozwala przygotować pogrzeb (w serwisie) czy zorganizować transport zwłok, jeżeli należy przewieźć zmarłego, ponieważ śmierć nastąpiła dalej od domu.

Kto wystawia kartę zgonu?
Trudni się tym lekarz. Jeśli do śmierci doszło w domu, należy ściągnąć właściwego lekarza albo dzwonić na pogotowie ratunkowe. Lekarz ma obejrzeć ciało, porozmawiać z ludźmi znajdującymi się w domu i zapoznać się z dokumentacją zmarłej osoby pod kątem schorzeń, na jakie cierpiała. Gdy nie da się orzec przyczyny zgonu w taki sposób, robi notatkę o niemożności jej stwierdzenia. W przypadku śmierci w szpitalu, wskazaną kartę wystawia lekarz zajmujący się pacjentem. Posiadając akt zgonu można pójść do zakładu pogrzebowego, by rozpocząć dalsze przygotowania do pogrzebu.

Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty zmarłego, dokumenty tożsamości małżonka i zaświadczenie z zakładu pracy bądź odcinek otrzymywanej renty czy emerytury. Karta zgonu uprawnia nas także do odebrania aktu zgonu, tak jak wcześniej wspomniano – z Urzędu Stanu Cywilnego, do jakiego najlepiej pójść jak najwcześniej, nie przekładając tego w czasie.

Jeśli jednak mamy taką sposobność, skorzystajmy z pomocy bliskich. Można dopełniać formalności wspólnie z nimi, ale nie powinniśmy zostawać sami, gdyż smutek oraz przygnębienie mogą spowodować, iż nie będziemy pamiętać o wielu ważnych sprawach. Dobrze jest także zorganizować ostatnie pożegnanie, najlepiej w lokalu, aby nie trapić się później koniecznością sprzątania w domu. Stypą może zająć się zakład pogrzebowy, wystarczy wskazać liczbę osób, jakie będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a o nic więcej nie będziemy zmuszeni się martwić.