Audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością – czym się obecnie zajmuje i jakie są jego podstawowe obowiązki?

Audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością – czym się obecnie zajmuje i jakie są jego podstawowe obowiązki?

18 października 2018 Off By admin
Jakość ma dzisiaj istotne znaczenie. Konsumenci mają coraz większą świadomość i jeśli decydują się na skorzystanie z określonych usług czy kupno towarów, wolą wiedzieć, że jest to rzeczywiście dobra inwestycja ich środków.

audyt na magazynie

Autor: Texas State Library and Archives Commission
Źródło: http://www.flickr.com

Firmy doskonale zdają sobie z tego faktu sprawę i wiedzą, że to właśnie gwarantowana przez nich jakość decyduje o ilości klientów, których są w stanie zainteresować swoją propozycją. Właśnie przez wzgląd na to, coraz więcej firm funkcjonujących na dzisiejszym rynku wprowadza do własnej działalności systemy zarządzania jakością, które jak sama nazwa wskazuje, mają zapewniać że wypuszczane produkty oraz świadczone usługi są rzeczywiście najlepsze. Systemy tego rodzaju są objęte normą ustaloną przez ISO . Oczywiście, system zarządzania jakością, podobnie jak każdy system tego rodzaju, musi zostać objęty audytem, który oceni czy jego mechanizm działa bez problemu. Audytor (poznaj naszą firmę) wewnętrzny systemu zarządzania jakością nie może wobec tego narzekać na brak pracy i coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług podobnych specjalistów. Bardzo dużym zainteresowaniem charakteryzują się specjalne szkolenia, które przygotowują uczestników do roli audytorów wewnętrznych systemów jakości.Audytor sprawdza w pierwszej kolejności czy funkcjonujący w danej firmie system jest zgodny z normą ISO i zasługuje na otrzymanie stosownego certyfikatu. Sam system bazuje w dużej mierze na odpowiedzialności, którą na swoich barkach powinno dźwigać kierownictwo danej firmy. Co więcej, ważne jest także możliwie jak najbardziej odpowiedzialne planowanie rozdysponowania posiadanych zasobów i sprawdzanie czy konsumenci są rzeczywiście usatysfakcjonowani ze współpracy z firmą.

Audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością szkolenie to ciekawa pozycja w CV, tym samym na pewno wskazane jest zastanowić się nad uczestniczeniem w tego rodzaju szkoleniach. ISO (opinie na nasz temat) wymaga także, żeby w ramach systemu zarządzania jakością firmy przez cały czas powinny dążyć do udoskonalania swoich usług i artykułów (sprawdź więcej). Dzisiaj coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie tego systemu, w trosce o jakość swojej oferty oraz zadowolenie konsumentów. Rzecz jasna dla klientów jest to jak najbardziej korzystna tendencja.