W jaki sposób radzić sobie z problemami na tle psychicznym i emocjonalnym?

W jaki sposób radzić sobie z problemami na tle psychicznym i emocjonalnym?

4 września 2020 Off By admin
Niestety, ale stosunkowo wiele osób w aktualnych czasach jest zmuszonych do uporania się z różnymi schorzeniami o podłożu psychicznym. Jeszcze kilkanaście lat temu był to raczej temat tabu. Wyraźna większość ludzi wstydziła się tego typu dolegliwości i najczęściej je bagatelizowała. Obecnie, w o wiele większym stopniu społeczeństwo rozumie, że w istocie nie jest to nic wstydliwego i choroby bądź zaburzenia psychiczne powinny być postrzegane w ten sam sposób jak schorzenia na tle fizycznym. Niemniej z drugiej strony, nadal wielu ludzi ma pod tym względem schematyczne, staroświeckie myślenie, które należałoby jak najszybciej zmienić.

Niewątpliwie, możemy wyróżnić takie jednostki chorobowe, które dotykają ludzi dosyć często w obecnych czasach.

psycholog

Autor: Mike Renlund
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, są to rozmaitego rodzaju fobie, czyli strach przed niewielkimi przestrzeniami czy np.

Ten artykuł jest niesamowicie intrygujący, nieprawdaż? Jeżeli też Twoje zdanie jest podobne, to niewątpliwie pomocne źródła będą dla Ciebie potrzebne.

pająkami. Są to w praktyce niegroźne jednostki chorobowe, gdyż wystarczy tylko unikać miejsc czy rzeczy, których się boimy np. ciasnych przestrzeni. Czym innym są tego typu przypadłości, jak np. zaburzenia obsesyjno kompulsywne, które przydarzają się zaskakująco wielu osobom i to bez względu na ich wiek, czy status społeczny.

Mogą one występować w dwojaki sposób. Po pierwsze, mogą to być myśli (obsesje), jakim niełatwo się oprzeć, bądź „rytuały”, których z określonych przyczyn powinniśmy dokonywać. Znamiennym faktem, który dotyczy tego typu zaburzeń jest to, że dla człowieka, który się z tym boryka, wspomniane rytuały czy obsesje są niechciane. Pacjent wręcz się ich wstydzi, co może stanowić niemały problem w życiu codziennym. OCD może rzutować na rozmaite aspekty psychiki człowieka, np. na pewność siebie.

Jeśli czujemy, że musimy uporać się na co dzień z tego typu dolegliwościami, to niezwłocznie winniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty, który pomoże nam w zastosowaniu odpowiedniej terapii. Na szczęście, w każdym większym mieście znajdziemy fachowców, którzy się tym zajmują w życiu zawodowym. Mogą to być publiczne placówki podlegające służbie zdrowia, ale także prywatne gabinety. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.