Należy już od początku nauczyć dzieci oszczędzania

Należy już od początku nauczyć dzieci oszczędzania

9 stycznia 2020 Off By admin
Ciągle trzeba mieć trochę oszczędności

Bardzo prosto, posiadając comiesięczny dopływ pieniędzy możemy się zapomnieć i wydawać wszystko co do grosza, czasem na przedmioty zupełnie niepotrzebne. Przez to trzeba pociechy już od małego uczyć, że trzeba oszczędzać, że należy wciąż przeanalizować czy dany sprawunek jest niezbędny. Kiedy wyuczymy je, aby z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niewielką cząstkę odkładały do skarbonki, to w późniejszym życiu też będą umiały tak działać, a co się z tym łączy, będą posiadały ciągle zarezerwowane jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Pewnie że, żeby nauczyć dzieci takiego zachowania, najpierw samodzielnie powinniśmy tak działać, lecz czy powiemy jak to zrobić? Trzeba zwrócić uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy i przeanalizować, czy naprawdę to wszystko jest nam potrzebne. Jeżeli okaże się, że nie mamy szansy zrezygnować z konkretnych wydatków, to warto pomyśleć w jaki sposób je zmniejszyć, np. korzystając z różnych okazji w marketach, a oszczędzone pieniądze odkładać na bok.

Gdzie trzymać takie oszczędności?

pieniądze od ręki

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli wyrobimy w sobie nawyk oszczędzania, to musimy posiadać takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze (zobacz kantor walut z Warszawy) trzymać, tak żeby zawsze były wszystkie razem. Część ludzi chowa je w domu, w przysłowiowej skarpecie, mimo wszystko takie zachowanie wystawia nas na pokusę sięgnięcia po te pieniądze, kiedy zabraknie nam trochę do wymarzonej rzeczy, zamiast poczekać, na lepszy czas, by ją zakupić. Przez to najlepiej schowane pieniądze wpłacać na specjalne konto np. jakie ma bank BGŻ Warszawa, wtenczas będziemy posiadali troszkę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wypłacenie więcej aniżeli raz w miesiącu sprawia stratę odsetek, więc będzie nas to zmuszało, do dokładnego przeanalizowania, czy na pewno potrzebujemy te pieniądze, co może sprawić, że nie raz zrezygnujemy z ich podjęcia.

Posiadając oszczędności żyjemy spokojniej

Mając nawet nieduże oszczędności, możemy funkcjonować spokojniej, ponieważ będziemy posiadali pewność, że w ciężkiej sytuacji, posiadamy ewentualność przez jakiś okres korzystać z tych zasobów, bez potrzeby zadłużania się u innych.

Formuła naszej strony niebywale Ci się podoba? Raduje nas to. Zatem zapewne chcesz przejść do następnej strony? Prosimy, dowiedz się tutaj jak to uczynić.

Taka rezerwa może się przydać w czasie choroby, utraty pracy, a jeżeli będziemy posiadali odpowiednio sporo, to część z jej zasobów możemy przeznaczyć na zasłużone wakacje.