Fotografowanie dzisiaj i przed laty, czyli jak dużo zmieniło się przez poprzednie lata w fotograficznym sprzęcie.

Fotografowanie dzisiaj i przed laty, czyli jak dużo zmieniło się przez poprzednie lata w fotograficznym sprzęcie.

10 grudnia 2020 Off By admin
Fotografowanie od wielu lat fascynuje wiele osób, będąc nierzadko ich życiową pasją. Niewiele czasu minęło, odkąd w prywatnym użyciu pojawiły się pierwsze aparaty fotograficzne. Poprzednikami dzisiejszych aparatów cyfrowych z ogromną ilościąobiektywów do różnych zastosowań były nieskomplikowane w budowie oraz obsłudze aparaty z kliszami fotograficznymi.

aparat marki Sony

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Przy czym pierwsze modele, analogicznie jak telewizory, utrwalały jedynie obrazy w odcieniach szarości. Przeważająca większość przyjeżdżała zza wschodniej granicy, gdzie Polacy mieli wtedy znacznie lepszy dostęp niż do produktów pochodzących na przykład z USA. Aby zakupić kliszę do aparatu, należało odwiedzić sklep fotograficzny, zaś w celu otrzymania gotowych zdjęć oddawało się zużytą już kliszę do zrobienia odbitek w jednym z punktów fotograficznych. Taki jak ten tu: .

Nieliczni próbowali wywołać fotki samodzielnie, ale do tego należało mieć stosowne warunki.Radzono sobie z tym różnie, między innymi pokój, w którym ma panować idealna ciemność stanowiła chwilowo łazienka bez okna, do której dostęp zostawał przez ten czas mocno utrudniony. Zdjęcia robione manualnymi aparatami kliszowymi i wywoływane w warunkach domowych nie były najlepszej jakości. Zaś doświadczony fotograf potrafił trochę poprawiać nasycenie i kontrast, przez co czasem dawało się uratować cenne obrazy.

Współczesne możliwości utrwalania obrazu na matrycy z pomocą najróżniejszych technologii zastosowanych w cyfrowych aparatach sprawiają, że pstrykać fotki może każdy. Wystarczy odwiedzić dowolny sklep fotograficzny, pośród bogatej oferty aparatów wybrać najlepszy dla siebie model. Komputer znajduje się obecnie w zasięgu każdego, zatem wystarczy je następnie zrzucić na dysk i ruszać na kolejne fotograficzne podboje.

Aparat cyfrowy BenQ P1410

Autor: BenQ
Źródło: BenQ

To oczywiście plus postępu technologicznego, ale powszechny dostęp do aparatów sprawił, że mimo korzystania z tak zaawansowanych sprzętów, naprawdę wartościowych fotografii jest zdecydowanie mniej niż wówczas, gdy za fotografowanie brały się osoby znające techniki wykonywania ciekawych zdjęć albo pasjonaci mający równie dużą wiedzę.