Ocena pracownicza – czym jest i czy wypada się jej bać?

Ocena pracownicza – czym jest i czy wypada się jej bać?

7 maja 2021 Off By admin
Motto „ocena pracownicza” w wielu przypadkach powoduje, iż czujemy się niepewnie, i nawet czujemy drobny niepokój. Lecz czy rzeczywiście ocena pracownicza powinna wywierać w nas strach? Należałoby zastanowić się nad tym czym tak właściwie jest ocena pracownicza, oraz także które metody oceny pracowniczej można dzisiaj wyliczyć.

pracownik

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza to konieczny fragment rozporządzania wszelkim przedsiębiorstwem. Ocena pracownicza może przynieść firmie niemało korzyści. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jak na przykład pracują poszczególni pracownicy w firmie, jakie jest ich zaangażowanie i skuteczność w pracy, i także co jeszcze można poprawić i polepszyć w pracy. Porządnie przeprowadzona rozmowa pracownicza pozwoli na obranie jeszcze wyższego kierunku w przedsiębiorstwie.

Oddziałuje nie tylko na poprawienie pracy osobnych pracowników (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-klauzula-o-zakazie-konkurencji-po-rozwiazaniu-umowy-o-prace), ale także pełnych zespołów, co naturalnie przedkłada się na większą efektywność w całkowitej firmie. Ocena pracownicza nie jest więc czymś strasznym, czymś czego powinniśmy się bać. Dzięki rzeczowej ocenie dowiemy się co robimy odpowiednio, i co jeszcze zdołamy ulepszyć. Bezsprzecznie wyjdzie to na korzyść zarówno nam, jak także firmie oraz innym pracownikom.

pracownik

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Metody oceny pracowniczej są nadzwyczaj różnorodne. Najpopularniejszą strategią jest ranking, który najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy pracownicy mają pokrewne obowiązki. Atrakcyjną metodą oceniania pracowników jest również zestawienie parami oraz skala punktowa, dzięki której wolno oszacować zaangażowanie pracowników.

W przedsiębiorstwach stosuje się dodatkowo strategię swobodnego opisu, która zezwala sprawdzić jakim sposobem pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków. W monitorowaniu pracowników zdołają pomóc także rejestracje wydarzeń krytycznych. Polega to na tym, że monitoruje się wszystkie sukcesy i potyczki pracowników, natomiast po pewnym czasie wszystko się podsumowuje. W niektórych przedsiębiorstwach użytkuje się także procedurę 360 stopni, to oznacza, że pracodawca bierze pod uwagę dodatkowo opinie innych pracowników czy też zespołu, w jakim wiadoma osoba pracuje.