Jakie znaczenie ma stan opon na bezpieczną jazdę, dlaczego trzeba zmieniać opony na zimę.

Bezpieczeństwo samochodu zależy od bardzo wielu czynników. Koniecznie powinien on mieć sprawne hamulce, wszystkie światła i dobrej jakości opony. Przy oponach najistotniejsze są dwie rzeczy, to znaczy kontrolowanie wysokości bieżnika oraz montaż sezonowych opon na zimę i lato. W kwestii bieżnika przepisy dokładnie określają, jaka ma być jego minimalna wysokość.

Opony

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Zresztą na oponach są specjalne oznaczenia informujące, jeśli bieżnik jest już w stanie krytycznym.

O problemach dotyczących rozmaitych tematyk dowiedzieć się możemy z internetu. Wówczas wystarczy przeczytać artykuł o omawianym zagadnieniu oraz przedstawić szczegóły (https://aristar.pl/wykladziny-bagaznikowe-cargo-do-samochodow-dostawczych/).

Wielu właścicieli samochodów trochę sobie lekceważy zmienianie opon z tego powodu, a przecież może to mieć bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczną jazdę.

O ile na suchych nawierzchniach nie będzie to miało znaczenia, to w przypadku, kiedy będą opady samochód może łatwo zacząć się ślizgać. I w najlepszym przypadku zakończy się to odrobiną strachu albo niewielką stłuczką, lecz niekiedy poważnym wypadkiem. Oprócz tego za jazdę ze zbyt niskim bieżnikiem grozi mandat, więc chyba raczej lepiej jest unikać tego typu sytuacji.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa jazdy jest także zakładanie odpowiednich opon na daną porę roku. O ile jeżdżenie latem na oponach zimowych może się skończyć ewentualnie ich szybkim zniszczeniem i kupnem nowych, to już przeciwnie robić się nie powinno. Opony letnie wykonane są z twardej gumy, która będzie sobie dobrze radziła w wysokich temperaturach. Jednak jej minusem jest to, że gdy jest zimno staje się twarda i sztywna, zupełnie tracąc swoje właściwości.

Bardzo wydłuża się droga hamowania, co jest niezwykle niebezpieczne zwłaszcza w zimowych warunkach, kiedy na drogach jest mokro i ślisko. Opony zimowe posiadają zupełnie odmienną mieszankę, poza gumą są też w nich dodatki, dzięki którym nawet na dużych mrozach opona nie będzie sztywnieć.

Zupełnie inny jest również bieżnik, opony na zimę posiadają specjalne nacięcia nazywane też lamelkami, za pomocą których samochód będzie dużo lepiej sobie radził na nawierzchni ze śniegiem. Pamiętać należy o regularnej wymianie opon, bo od tego może zależeć bezpieczna jazda po ulicach.