Bezpieczeństwo w zimie czyli z jakich powodów zmiana opon na zimówki ma takie duże znaczenie dla kierowców.

Bezpieczeństwo w zimie czyli z jakich powodów zmiana opon na zimówki ma takie duże znaczenie dla kierowców.

12 lipca 2019 Off By admin
Zbliżający się koniec roku dla większości kierowców oznacza konieczność odwiedzenia warsztatu w celu wymiany opon z letnich na zimówki. W naszej strefie klimatycznej najpopularniejsze jest trzymanie dwóch kompletów opony, czyli zestawu na lato i zimę. Wiąże się to z tym, że opony na każdą z tych pór roku posiadają całkowicie odmienne parametry. Zimowe opony mają przede wszystkim znacznie bardziej miękką mieszankę gumy.

opony na zimę

Autor: Powhusku
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu utrzymuje ona swoje właściwości nawet w czasie największych mrozów, lecz za to nie nadaje się na wysokie temperatury, bo bardzo szybko wtedy się zużywa. Za to guma opon na lato jest znacznie twardsza, dzięki czemu mało ściera się jak jest gorąco. Jednak już w temperaturze poniżej zera twardnieje w takim stopniu, że uniemożliwia bezpieczną jazdę. Kolejną różnicą między oponami zimowymi i letnimi jest kształt bieżnika. Zimówki posiadają specjalne nacięcia, zwane też fachowo lamelkami, dzięki nim opona dobrze radzi sobie na śniegu i lodzie. Lamelki bardzo poprawiają właściwości trakcyjne, i opony letnie, jakie ich nie posiadają, po prostu znacznie gorzej będą sobie radzić na takich nawierzchniach.

Widać więc, że opony (opony do bugatti veyron) warto wymieniać, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, lecz również finansowych. I faktycznie świadomość pośród naszych kierowców jest coraz większa w tej kwestii, chociaż

opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

czasami jeszcze mocno szwankuje organizacja. Wielu z nich zmianę opon pozostawia sobie do ostatniej chwili, i gdy nagle się okazuje, że pewnego dnia spadnie śnieg, to wszyscy jadą do warsztatów. Autor:

Tworzą się wtedy ogromne kolejki, pojawia sporo stresu i nerwów, czy uda im się zdążyć z wymianą. A przecież wystarczy wcześniej o tym pomyśleć i zmienić opony na zimę wtedy, gdy robi się już odpowiednio chłodno.

Czy zafascynowała Cię treść tej strony? Chcesz zgłębić większą ilość informacji? To, odkryj witrynę (https://www.hurtopony.pl/opony-do-samochodu/volvo/v40), która da Ci wiele interesujących faktów.

Dobrym pomysłem może też być posiadanie dwóch kompletów kół. Zmiana opon dwa razy w roku to wydatek niekiedy nawet ponad stu złotych, i w sumie w wielu przypadkach po kilku sezonach bez problemów da się kupić za te pieniądze kolejny zestaw felg. A koła w całości zdecydowana większość kierowców bez większego problemu jest w stanie wymienić samodzielnie.