Niekiedy dobry pracownik także musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, lecz trzeba robić to jawnie

Niekiedy dobry pracownik także musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, lecz trzeba robić to jawnie

28 kwietnia 2021 Off By admin
Nikt z nas nie lubi kiedy jest obserwowany. Sporo ludzi to po prostu krępuje. Na co dzień jednakże stale jesteśmy obserwowani i sami zresztą to czynimy. Wystarczy udać się w miasto, wszyscy na siebie spoglądają, z zaciekawieniem lub bez, lecz jednak definiujemy daną osobę po odzieniu lub zachowaniu. To normalne, także nie ma co nadmiernie się tym przejmować. Problem jest wtedy, kiedy monitoring znajduje się w miejscu pracy. Sporo ludzi głośno się przeciwko temu wypowiada, ale pracodawca posiada takie prawo, jednak musi o tym fakcie dać znać swoim pracownikom.

pracownicy

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Nie może być tak, że pracodawca sobie obserwuje własnych pracowników, czyniąc to na różnorakie sposoby, a jednocześnie nie da znać o tym pracownikowi. To oczywiście złamanie prawa. Jeżeli zdecyduje się zaś na monitorowanie pracowników musi ich o tym poinformować, a do tego jeszcze jest zobowiązany powiedzieć, jakie metody obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz czy dźwięk. Nagrania z monitoringu mogą być zachowane tylko przez dany czas, nie mogą być zachowane na zawsze.

Nie mogą też być – co jest się rzeczą naturalną – wykorzystane w inny sposób aniżeli w momencie, kiedy zaistnieje tego typu potrzeba (złamania prawa, kradzież). Monitoring może być też używamy w celu sprawdzania poczty służbowej, o tego typu działaniach pracownicy także muszą być poinformowani. Co więcej, jeżeli rzeczywiście planujemy monitoring w naszej firmie musimy jasno zdefiniować dlaczego. Czy mamy problem z przeciekiem danych, kradzieżą czy słabą dyscypliną swoich podwładnych (na przykład

pracownicy

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

zbyt długie przerwy). Istnieją różne przyczyny, te błahe jak i bardziej poważne, ale o wszystkich powinniśmy powiadomić nasz zespól.

Oczywistym jest, że monitoring jest niedopuszczalny w miejscach prywatnych, mamy tu na myśli toaletę czy przebieralnię. Dla pracodawcy także jest istotne, aby od każdego pracownika otrzymać pisemne potwierdzenie, że wie on o zainstalowanym monitoringu. W razie kłopotów czy innego zamieszania brak tego typu zgody może powodować kłopoty, które najczęściej rozwiązuje się na drodze sądowej. Dla dobra podwładnych oraz pracodawcy najlepiej jest podpisywać takie umowy na początku pracy, żeby później nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji.

Jeśli zaintrygowała Cię ta kwestia, szybko sprawdź link pożyczki pod zastaw gruntów rolnych a dowiesz się o wiele większą ilość informacji, które na pewno wywołają na Twojej twarzy szeroki uśmiech.

To niezwykle ważne, nie powinniśmy o tym zapominać, gdyż może nam to w przyszłości zaszkodzić.