Najważniejszy certyfikat odnoszący się do systemów zarządzania. Czy wiesz jaki to? Co można o nim powiedzieć?

Najważniejszy certyfikat odnoszący się do systemów zarządzania. Czy wiesz jaki to? Co można o nim powiedzieć?

11 maja 2021 Off By admin
Gdy słyszymy o różnorodnych certfikatach, to w myśli pojawiają się nam różne nazwy, bardziej i mniej znane. W zależności od naszego doświadczenia może nam przyjść na myśl coś, co znane jest powszechnie lub raczej na odwrót. Z pewnością jednakże znana jest certyfikacja Iso 9001. Na pewno znamy tę nazwę, lecz czy wiemy, co znaczy?

Audty

Autor: parylo00
Źródło: http://www.freeimages.com
Iso to tak naprawdę skrót od International Standrad Organization. Po polsku to znaczy Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Jest to agenda ONZ, która skupia przedstawicieli różnych narodowych komitetów normalizacyjnych. Jej uczestnikami są w stanie zostać jednostki normalizacyjne krajów o różnym stopniu wielkości i rozwoju, z całego globu. Jakiego typu zadania są najistotniejsze? Przede wszystkim ujednolicanie wymagań normatywnych w różnych dziedzinach działalności ludzkiej.

Na myśli mamy tu wiele popularnych dziedzin, jak biznes, handel lub przemysł. Iso (więcej w tym serwisie) jednakże nie zajmuje się wyłącznie systemami zarządzania. Tak naprawdę jej głównym tematem zainteresowania jest każda dziedzina zgłaszana przez jej członków czy najbliższe otoczenie, czyli agendy rządowe czy grupy lobbingowe. Natomiast, zagadnieniem jakości w obszarze Iso trudni się jedynie wąska grupa ekspertów, która zasiada w Komitecie Technicznym. Ta grupa jest odpowiedzialna za działania normalizacyjne, co sprawia, że powstają projekty norm w temacie zarządzania jakością. Głosowanie nad tymi normami wygląda tak, że jak 75 procent członków zagłosuje za projektem normy to określana jest ona jako norma międzynarodowa. Iso 9001 to najbardziej znana norma, odpowiedzialna jest za szereg wdrożeń i certyfikacji systemów zarządzania jakością serii 9000.

Definiuje przeróżne wymagania, które powinniśmy spełniać, ażeby móc wdrożyć system. Co jednakże istotne, norma definiuje, co powinniśmy zrobić, ale nie mówi, jak to zrobić, bo to “jak”, każda firma powinna samodzielnie określić. Nic straconego jednak, ponieważ np. Iso 9004 ma podpowiedzi, w jaki sposób możemy ulepszać swój, wdrożony w oparciu o ISO 9001, systemy alarmowe Wrocław zarządzania jakością.

To tak naprawdę bardzo jest pomocne w całej procedurze wprowadzania tej certyfikacji. A warto mieć iso 9001, gdyż jak pokazuje praktyka wielu firm, posiadanie takiego znaku jakości wpływa na lepsze biznesowe wyniki. Klienci mają większe zaufanie, kiedy widzą, że dana firma posiada ten certyfikat.