Odzież termoaktywna – jak to tak naprawdę działa?

Odzież termoaktywna – jak to tak naprawdę działa?

15 grudnia 2020 Off By admin
Przebywam w Beskidzie Śląskim. Dla mnie widok zielonych w tej chwili gór za domem, zamglonych w rannej godzinie, jest normą. To wcale nie jest nudne. Przeciwnie – kiedy dosięgasz wzrokiem gór nie potrzeba ci już odbiornika telewizyjnego, starczy odrobinka uwagi. I mamy spektakl! Rano zdarza się, iż opary podnoszą się niczym kurtyna w teatrze. Powszechny jest sąd, iż górale potrafią intuicyjnie przewidywać aurę.

góry

Autor: Matt Ming
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas gdy idziemy po bułeczki na śniadanie lub też po drożdżówki do najlepszej w okolicy cukierni, można na tej metodzie polegać. Sytuacja staje się bardziej poważna, a nawet zabójczo poważna, gdy w planie mamy wycieczkę lub wyprawę w góry. Wówczas sprawdzanie prognozy pogody to rzecz podstawowa. Jednakże, nawet jeżeli prognoza była idealna, rozsądnym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie się. Każdy bystry, kuty na cztery nogi tramp, pomyśli o komfortowych trepach oraz plecaku „kominie”. Trzeba jednak pamiętać też o stosownym stroju. Najważniejsza zasada jest taka, że ubieramy się „na cebulkę”, zatem tak, by było nam łatwo w razie potrzeby rozebrać lub ubrać dodatkowe ubranie. Bardzo ważne jest też, by się za bardzo nie spocić. I tutaj przychodzi nam z pomocą sportowa bielizna”aktywna” – w tym miejscu przykładowe polecane na wycieczkę w góry skarpety termoaktywne.

Możemy ją dostać pod postacią nawet całych kompletów termoaktywnych (tu przeczytasz znacznie więcej: odzież, termoaktywne komplety). Są to ubrania z materii przyszłości. Konstrukcja tych ubrań składa się z mikroskopijnych rureczek, których zadaniem jest odprowadzać krople potu ze skóry a równocześnie doprowadzać powietrze do skóry. Jest to osiągalne dzięki temu m.in., że rurki z jakich jest stworzona tkanina przekrój na tyle duży by przepuścić krople potu lecz na tyle niewielkie by nie przepuścić maleńkich cząstek pary.

Zatem nie ważne czy używamy koszulki (Surge koszulki) termoaktywne czy skarpetki termoaktywne, rękawiczki termoaktywne czy też komplety termoaktywne – wszystkie w/w części garderoby powinny przylegać do ciała (im ściślej tym lepiej ochraniają przed chłodem). Tylko wtedy rureczki będą odprowadzały wilgoć na zewnątrz i spełniać swoją funkcję „oddychającą”.