Doskonałe wyposażenie do stomatologa

Wielu dentystów po zdobyciu odpowiedniej praktyki decyduje się na otwarcie swojego gabinetu dentystycznego i rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Jednak należy zabrać się do tego rozsądnie, gdyż jest sporo rzeczy, o których trzeba pomyśleć, a i koszty tego typu prac nie są niskie.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com
Po pierwsze trzeba zacząć od wynajęcia jakiegoś lokalu na gabinet – sprawdź tutaj. Lokalizacja oczywiście będzie istotna, w okolicy powinien znajdować się jakiś parking dla klientów, a sam gabinet raczej powinien być położony w miejscu, do jakiego prosto dojechać. Można przyjąć, że na potrzeby jednego stomatologa zupełnie wystarczy powierzchnia osiemnastu metrów kwadratowych.

Musi się tam zmieścić poczekalnia, toalety oraz gabinet. Wyposażenie dobrze żeby było z materiałów łatwo zmywalnych, już przy projektowaniu bezwzględnie należy przypilnować tego, aby meble i wyposażenie było zgodne z przepisami sanepidu. Należy pomyśleć o niepełnosprawnych i zaplanować wszystko pod nich, a dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo w środku gabinetu, przykładowo stosując odporne na plamy antypoślizgowe podłoża.

A odpowiedni sprzęt? Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli dentyście to sterylizacja i autoklaw.

Po umeblowaniu samego lokalu przychodzi czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu rozpiętość cenowa jest bardzo duża, lecz bez sumy pięćdziesięciu tysięcy złotych przeważnie trudno myśleć o odpowiednich zakupach. Lecz nie opłaca się robić tu za dużych oszczędności. Gabinet projektuje się pod kątem użytkowania przez kolejne kilkanaście lat, i kupno urządzeń umożliwiających ewentualną rozbudowę spowoduje, że w przyszłości będzie można uciec od jego koniecznej wymiany.

Zasadniczym elementem wszystkich gabinetów jest fotel stomatologiczny, na którym przyjmowani są pacjenci. Fotel będzie przeważnie zintegrowany z dentystycznym panelem, na którym zamontowane są wszystkie potrzebne urządzenia i przyrządy, takie jak kamera, ssak, piaskarka albo turbina stomatologiczna. Istotnym elementem gabinetowego wyposażenia powinien także być autoklaw, w jakim można wysterylizować używane wcześniej narzędzia. Oczywiście warto również nabyć sporo potrzebnego wyposażenia, na przykład takiego jak turbiny, bakteriobójcze lampy czy lupy medyczne.