O groźnych schorzeniach jamy ustnej i wizycie u dentysty

O groźnych schorzeniach jamy ustnej i wizycie u dentysty

10 lutego 2021 Off By admin
Zęby, mimo że wykonane z niezwykle trwałego szkliwa, są narażone na z pozoru niegroźne schorzenie – próchnicę. Za powstawanie tej choroby odpowiadają bakterie żerujące w jamie ustnej, żywią się one cukrami obecnymi w spożywanym pokarmie, żerują więc na pozostałościach pożywienia pozostałych między zębami.

Na skutek przetwarzania przez drobnoustroje powodujące próchnicę substancji, wytwarzają one jako produkt dodatkowy metabolizmu substancje, które powodują zdemineralizowanie trwałego budulca zębów. Systematyczne mycie zębów zazwyczaj przeciwdziała tej groźnej chorobie, są jednak osoby, które są bardziej podatne na oddziaływanie tego rodzaju bakterii.

Nie ociągaj się! Jeśli interesuje Cię kompleksowa analiza (http://svr.sklep.pl/), to obowiązkowo powinieneś wejść w ten link. Pod nim poznasz sporo precyzyjnych wątków z nią połączonych.

Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, należy wybrać się do stomatologa.

Plomby, urządzenia do borowania, strzykawki

dentysta podczas zabiegu

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Na niezbędną higienę jamy ustnej składa się czyszczenie zębów, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych (bardzo narażonych na wpływ bakterii). Profilaktyczna wizyta w gabinecie stomatologicznym jest jednak polecana nawet osobom, które przestrzegają higieny. Próchnica w początkowym stadium rozwoju nie jest groźnym schorzeniem, zazwyczaj interwencja dentysty (zobacz Dentysta Cichoń) owocuje umieszczeniem plomby. Niekiedy jednak ubytek jest tak duży, że potrzebna jest interwencja specjalisty. Endodonta, bo tak się ów profesjonalista nazywa, zajmuje się leczeniem części zębów znajdujących się pod warstwą szkliwa. Szczegóły na Interwencja dentysty polega najczęściej na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długi proces złożony z zestawu zabiegów, jest on bolesny, z tego powodu też lepiej jest zapobiegać konieczności wizyt u tego specjalisty.Gdzie znaleźć specjalistę?

Usługi stomatologiczne w Polsce zaliczają się do jednych z najtańszych na kontynencie, dentystów jest wielu, a do najbardziej doświadczonych lekarzy trzeba się umawiać z długim wyprzedzeniem. Żeby znaleźć położony blisko gabinet dentystyczny, powinno się wyszukać w Internecie przykładową frazę zawierającą miasto, na przykład „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka wyświetli mapę miasta z zaznaczoną lokalizacją wszelkich gabinetów stomatologicznych, wystarczy znaleźć ten znajdujący się w najmniejszej odległości, np. i zaznaczyć jego ikonę, by uzyskać dane kontaktowe. Rejestracja wizyty jest darmowa, warto jednak sprawdzić, czy gabinet stomatologiczny posiada umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.