Jak prawidłowo oceniać pracowników i które zagadnienia koniecznie trzeba uwzględnić formułując konkretną ocenę?

Jak prawidłowo oceniać pracowników i które zagadnienia koniecznie trzeba uwzględnić formułując konkretną ocenę?

30 października 2020 Off By admin
Dzisiaj naprawdę wiele mówi się o zarządzaniu zasobami ludzkimi. Oczywiste jest bowiem, że to właśnie przyjmowani pracownicy wpływają na jakość usług firmy i decydują o jej sukcesie czy porażce. Nie należy się więc dziwić, że ogromna większość pracodawców chce bazować na zasadach HR i jak najlepiej zarządzać posiadaną kadrą. Jednym z elementów tego rodzaju zarządzania jest ocena pracownicza, przy czym jest to jeden z najważniejszych elementów, jaki wchodzi w skład zarządzania zasobami ludzkimi. W jaki sposób odpowiednio formułować taką ocenę? Jakie kwestie trzeba mieć przede wszystkim na względzie?

o pracy za granicą

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com

Ocena musi być obiektywna oraz niezależna od jakichkolwiek sympatii bądź antypatii. To zdecydowanie konieczność, ponieważ jedynie wówczas będzie stanowiła przydatne narzędzie. System oceniania może być różny, w zależności od tego, jaka jest polityka firmy i na jakie zachowania kładzie się największy nacisk. Najczęściej jednak ocenia się podejście pracownika do zleconych obowiązków, jego terminowość, czy ewentualne spóźnienia do pracy. Ocena może polegać na spisywaniu wszystkich wydarzeń, które określonego pracownika dotyczą – zarówno tych pozytywnych, jak także negatywnych. W ten sposób, z podobnego opisu wyłania się obraz wartości pracownika dla danej firmy.

Jest to znakomita podstawa do typowania pracownika, jaki powinien dostać awans czy wyższą pensję. Gdy system ocen faktycznie znajduje odzwierciedlenie w karierze danej osoby, wówczas staje się najlepszym bodźcem motywującym.

Nie jesteś pewien odnośnie tamtego tematu? Zwyczajnie sprawdź szczegóły (https://szukasz-pracy.pl/) przedstawione właśnie tu. Wszystko było dogłębnie opisane.

Dodatkowo, ocena powinna obejmować dłuższy okres czasu, ponieważ to daje możliwość na zarejestrowanie odpowiednie liczby niezbędnych do analizy przypadków. Niekiedy pracownik ma gorszy tydzień, co może być związane z kłopotami natury osobistej bądź zdrowotnej i wtedy jego wydajność maleje.

praca w biurze

Autor: The Peoples Prodigy: BOYCOTT ‚The Weight of Blood’
Źródło: http://www.flickr.com

Ocenianie go tylko przez pryzmat tego okresu byłoby nie tylko niesprawiedliwe, ale również sama ocena nie miała by tak istotnej wartości merytorycznej. Warto więc mieć to na uwadze. W każdej firmie tego rodzaju oceny powinny być co jakiś czas prowadzone. Dlaczego? Gdyż pozwalają na poznanie personelu, jego mocnych i słabych stron oraz ułatwiają zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli wybieranie pracowników na odpowiednie dla nich stanowiska. Narzędzie to może okazać się naprawdę nadzwyczaj pomocne.