Co to jest audyt wewnętrzny w każdej firmie?

Co to jest audyt wewnętrzny w każdej firmie?

21 września 2018 Off By admin
Procesy zarządzania są bardzo skomplikowane i nie zawsze odnoszą oczekiwane skutki. Proces ten może jednak zostać wybitnie usprawniony, jeśli w firmie zleci się audyt wewnętrzny. Na czym on polega? System zarządzania środowiskiem oparty jest na wielu normach. Jedną z najistotniejszych jest międzynarodowa norma ISO. Audytor wewnętrzny ISO 14001:2004 zatroszczy się o to, by firma efektywnie wykorzystywała energię elektryczną oraz materiały wykorzystywane podczas produkcji.

audytor

Autor: Farther Along
Źródło: http://www.flickr.com

Dodatkową rolą, którą ma do spełnienia audytor (szczegóły w podanym źródle) wewnętrzny ISO 14001:2004 jest wskazanie co zrobić, aby w firmie ograniczyć ilość odpadów, które niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne (kliknij i dowiedz się więcej na Audyty o charakterze wewnętrznym są nowością na naszym rynku. Pojawiły się całkiem niedawno, bo około szesnaście lat temu. Jednak zyskały one wielką popularność. W porównaniu z innymi państwami Europy, przede wszystkim z Europą Zachodnią przeżywają bardzo duży rozkwit. Mnóstwo polskich firm stara się bowiem, by wykorzystywano w nich międzynarodowe standardy. Audytor > audytor wewnętrzny wewnętrzny przeprowadza nie tylko kontrolę działalności finansowej firmy. Może zająć się wieloma innymi aspektami odnoszącymi się do funkcjonowania firmy. Bez wątpienia korzystając z usług audytora wewnętrznego firma osiągnie ogrom korzyści. Osoba, która zajmie się przeprowadzeniem audytu wewnętrznego zgodnego z normą 14001:2004 sprawdzi, czy pracownicy firmy rzeczywiście troszczą się o to, aby proces produkcji odbywał się z troską o otaczające nas środowisko. Audyt wewnętrzny nigdy nie jest wykonywany bez uprzedniego powiadomienia pracowników. Znaczna część pracowników myli go jednak z kontrolą w związku z czym na wieść, że w w przedsiębiorstwie będzie miał miejsce audyt odczuwa niczym nie uzasadnione lęki.

w firmie

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Wprawdzie audytor ma znaleźć nieprawidłowości, ich wykrycie nie wiąże się jednak z wyciągnięciem jakichkolwiek konsekwencji wobec kierownictwa i pracujących w firmie pracowników. Audytor wskaże te błędy tylko po to, aby można je było usunąć. W efekcie poprawie ulegnie funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Z audytu wewnętrznego korzyści odnosi nie tylko firma, ale także jej klienci. Audytu nie trzeba się więc bać, a jego przeprowadzenie to wielki krok do przodu w rozwoju przedsiębiorstwa. Musi pamiętać o tym każdy, kto zdecydował się na prowadzenie firmy.