Co to jest stiuk oraz do czego jest wykorzystywany?

Co to jest stiuk oraz do czego jest wykorzystywany?

15 sierpnia 2019 Off By admin
Stiuk jest masą dekoracyjną komponującą się z zaprawy wapiennej, gipsowej czy też złożonej (wapienno-gipsowej) jak też z proszku ewentualnie piasku marmurowego.
Jest to nieskomplikowany do kształtowania jak też błyskawicznie utwardzający się materiał ozdobny.

języki obce

Źródło: flickr.com
odbitka - stal

Autor: USFWS – Pacific Region
Źródło: http://www.flickr.com
W masie zdołamy bez trudności barwić na rozliczne kolory z pomocą właściwych pigmentów. Po nałożeniu na nawierzchnię, stiuk powinien być gruntownie wygładzony stosowną pacą (tzw. paca wenecka) i wypolerowany szybkimi ruchami pacy. Do tego celem zabezpieczenia przez wilgocią, zabrudzeniami itp. może zostać pokryty naturalnym woskiem. Gotowe stiuki gipsowe są niezmiernie twardym a także odpornym na defekty tworzywem o błyszczącej, zwierciadlanej nawierzchni. Może z pomyślnością odwzorowywać kosztowniejszy a także trudniejszy w obróbce marmur. Stiuk był materiałem ozdobnym wykorzystywanym szeroko już przez budowlańców w starożytnym Rzymie.

Sprawdź kolejne podobne bardzo użyteczne źródło informacji na objaśniany temat – kliknij tu i przeczytaj więcej w serwisie pr wrocław.

Dzisiaj naturalne stiuki przeżywają swój renesans, są nadzwyczaj popularne a także nierzadko stosowane zarówno w klasycznych jak także nowoczesnych pomieszczeniach. Dziś można je napotkać w wielu miejscach takich jak na przykład: mieszkania prywatne, miejsca użyteczności publicznej, pałace, świątynie etc. Stiuk jest nierzadko wykorzystywany jako końcowe wykończenie kolumn jak też kominków.

Po zabezpieczeniu specjalnym woskiem, może być z pomyślnością stosowany w toaletach, gdzie jest realną alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych.
Na zewnątrz budynku może przystroić elewacje sztukateria zrealizowana z gipsu stylizowana na XVII-wieczne dworki.

Nasze kolejne wpisy są równie zajmujące, jak ten. Więc wejdź w link tutaj projekty organizacji ruchu i czytaj skrupulatne posty. Namawiamy!

Na przykład schody mogą ozdabiać filary doryckie.