Co to jest stiuk oraz do czego jest wykorzystywany?

Co to jest stiuk oraz do czego jest wykorzystywany?

9 lutego 2019 Off By admin
Stiuk jest masą dekoracyjną komponującą się z zaprawy wapiennej, gipsowej czy też złożonej (wapienno-gipsowej) jak też z proszku ewentualnie piasku marmurowego.
Jest to nieskomplikowany do kształtowania jak też błyskawicznie utwardzający się materiał ozdobny.

języki obce

Źródło: flickr.com
odbitka - stal

Autor: USFWS – Pacific Region
Źródło: http://www.flickr.com
W masie zdołamy bez trudności barwić na rozliczne kolory z pomocą właściwych pigmentów. Po nałożeniu na nawierzchnię, stiuk powinien być gruntownie wygładzony stosowną pacą (tzw. paca wenecka) i wypolerowany szybkimi ruchami pacy. Do tego celem zabezpieczenia przez wilgocią, zabrudzeniami itp.

Jeżeli zaciekawił Cię opisany problem, poznaj serwis fototapeta do restauracji, gdzie odnajdziesz obszerne informacje. Pogłęb swoje wiadomości!

może zostać pokryty naturalnym woskiem. Gotowe stiuki gipsowe są niezmiernie twardym a także odpornym na defekty tworzywem o błyszczącej, zwierciadlanej nawierzchni. Może z pomyślnością odwzorowywać kosztowniejszy a także trudniejszy w obróbce marmur. Stiuk był materiałem ozdobnym wykorzystywanym szeroko już przez budowlańców w starożytnym Rzymie.

Sprawdź kolejne podobne bardzo użyteczne źródło informacji na objaśniany temat – kliknij tu i przeczytaj więcej w serwisie pr wrocław.

Dzisiaj naturalne stiuki przeżywają swój renesans, są nadzwyczaj popularne a także nierzadko stosowane zarówno w klasycznych jak także nowoczesnych pomieszczeniach. Dziś można je napotkać w wielu miejscach takich jak na przykład: mieszkania prywatne, miejsca użyteczności publicznej, pałace, świątynie etc. Stiuk jest nierzadko wykorzystywany jako końcowe wykończenie kolumn jak też kominków.

Po zabezpieczeniu specjalnym woskiem, może być z pomyślnością stosowany w toaletach, gdzie jest realną alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych.
Na zewnątrz budynku może przystroić elewacje sztukateria zrealizowana z gipsu stylizowana na XVII-wieczne dworki. Na przykład schody mogą ozdabiać filary doryckie.