Oferujesz produkty zagranicą? Pamiętaj o Intrastat

Od kiedy Polska została częścią Unii Europejskiej, dużo zmieniło się na dobre w naszym państwie. Dzięki otwartym granicom, Polacy mogli podejmować zatrudnienie na terytorium krajów członkowskich.

Lecz najistotniejsze jest to, że rodzimi biznesmeni od tamtej chwili mogli sprzedawać swoje produkty u sąsiadów, w znacznie łatwiejszy sposób. Jeżeli jesteś tego rodzaju biznesmenem, powinieneś widzieć, jakie obowiązki na tobie ciążą.
Moment przed naszym wejściem do Unii, polskie przedsiębiorstwa zaczęło obowiązywać sprawozdanie Intrastat. Będzie to unijny system, wdrożony w 1993 roku, dzięki któremu możliwe było monITorowanie statystyk świadczących o tym, ile i jakich dóbr jest transportowanych z jednego państwa do następnego. Dzięki temu nie są już konieczne deklaracje celne, one w obliczu usunięcia granic, stały się metodą archaiczną. Obecnie z pomocą nieskomplikowanego formularza możemy zdać wyczerpujące informacje na temat naszej sprzedaży.
Umięśniony mężczyzna

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz niektóre osoby prowadzą bardzo intensywną dystrybucję, wówczas każdorazowe sprawozdanie Intrastat zajmuje dużo czasu. Jeśli posiadasz problem tego typu, powinieneś zaangażować odpowiednią agencję, która wyręczy cię z tego kłopotu. W sieci znajdziesz bez problemu oferty kilku takich placówek, które na co dzień siedzą przy sprawozdaniach Intrastat. Jeśli jednak chciałbyś zajmować się tym osobiście, powinna zaciekawić cię możliwość zdania formularza drogą wirtualną. Taka metoda jest dostępna na głównej stronie Urzędu Celnego. Dzięki temu unikniesz kolejek w stacjonarnym biurze celnym.

Każdy biznesmen, który sprzedaje lub kupuje produkty na terenie Unii Europejskiej, musi za każdym razem wypełniać sprawozdanie Intrastat. Będzie to formularz, który zastąpił przestarzałe deklaracje celne. Pełno firm polskich fachowo zajmuje się jego wypisywaniem. Możesz to także zrobić drogą internetową.