Sposób nadrukowywania na konfekcji

Sposób nadrukowywania na konfekcji

21 września 2018 Off By admin
Koszulki z tekstami już od lat 60-tych ubiegłego wieku stanowią wyśmienite medium służące wyrażaniu swych koncepcji i opinii. Od tegoż czasu technologie umożliwiające napisy na koszulkach lub materiałach niezwykle się rozwinęły.


Pod spodem opiszemy najnowsze oraz najpopularniejsze sposoby nanoszenie nadruków na materiały.

t-shirt

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Sitodruk – najstarsza metoda zdobienia odzieży czerpiąca z tak zwanego malowania szablonowego, jakie było znane już w starożytnych Chinach i Japonii. Dzięki tej technice graficznej możemy wykonywać wielokolorowe inskrypcje na syntetyku, tkaninie jak też papierze. Tego rodzaju drukowania konieczna będzie maszyna do sitodruku. Metoda owa polega na przenoszeniu wzorka przy pomocy matrycy przypominającej siatkę. W miejscach otworów przeciska się farbę, a później przenosi ją na materiał.

Technologia powielania obrazu sposobem sitodruku (prócz szablonów, jest najprostszym sposobem na rozprzestrzenienie plam barwy na półprodukcie o płaskiej nawierzchni.

Wyróżnia się ona dużą rozdzielczością, całkowitym kryciem koloru, odwzorowywaniem skomplikowanych wzorków, znaczną prędkością druku jak też nadzwyczaj wyraźnymi i nasyconymi odcieniami. Mało tego jest to wodoodporna, atrakcyjna cenowo, odporna na czynniki atmosferyczne i opłacalna w dużych nakładach metoda nadrukowywania, jaka posiada dużą trwałość mechaniczną (poznaj tutaj). Wymaga jednak nieodzowności przygotowania sita a także jest nieintratna dla małych nakładów.

Termonadruk – technologia wykonywania nadruku, jaka polega na cieplnym wgrzaniu w wybrany materiał przedtem przygotowanej grafiki pokrytej spoiwem. Rysunki nanosi się przy pomocy wzorników bądź przyrządów służących do masowego powielania. Termonadruk stanowi dosyć prosty w przygotowaniu sposób nadruku na tekstyliach, umożliwiający dokonanie małej liczby kopii i zupełne krycie kolorem. Napisy wykonane taką technologią charakteryzują się dużą, fotograficzną jakością, a również dużą odpornością. Termodruk jest intratny przy średnich bądź dużych nakładach oraz często stosuje się go w przemyśle marketingowym. Tego typu technologię stosujemy wówczas, gdy niewykonalny jest sitodruk ze względu na formę obiektu (np. czapka).