Dzięki rozwojowi technologii możemy obecnie wykorzystywać konstrukcję dachu nie tylko jako zabezpieczenie budynku,

…ale także jako najlepsze miejsce do instalacji kolektorów słonecznych i uzyskiwania w ten sposób bezpłatnej energii
dach pełni funkcję w przeważającej mierze zabezpieczającą, stąd też musi być wykonany ze szczególną dbałością.

Izolacja dachu ma ochraniać przed śniegiem, deszczem, różnicą temperatur, a także dużym wiatrem. To właśnie warunki pogodowe pojawiające się na danym obszarze determinują to, jak trwały musi być http://www.dkrm.com.pl/pokrycia-dachowe.
praca aktuariusza

Autor: US Department of Labor
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście zadanie ochronne, to nie jedyne zadanie, które pełni zadaszenie. Może być to dodatkowo najlepsze miejsce do uzyskiwania darmowej energii. Warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają: niskie temperatury, czy też silne deszcze, mogą negatywnie wpływać na budynek. Niemniej tak samo jak pogoda może negatywnie wpływać na trwałość budynku, tak samo może okazać się wyjątkowo przydatna, chociażby do pozyskiwania darmowej energii. Jest to możliwe oczywiście dzięki najnowszym rozwiązaniom jak panele słoneczne, jakie przeważnie instaluje się właśnie na dachach budynków. Oczywiście można tego typu instalację ustawić również na trawniku, jednak najlepsze działanie gwarantują kolektory montowane właśnie na dachach. Wychwytują one znacznie lepiej promienie słoneczne, z których uzyskiwana jest bezpłatnie energia. Warto pomyśleć o ich zastosowaniu, zważywszy, że aktualnie popularność paneli wzrasta z uwagi na korzyści, które gwarantują.

Przed postawieniem dachu warto zatem uprzednio szczegółowo przemyśleć jak konstrukcja ma wyglądać, aby maksymalnie wykorzystać jej powierzchnię do zainstalowania przydatnych kolektorów słonecznych.