Co oznacza ocena pracownicza, jakie pełni role i jaką może przybierać odmianę?

Co oznacza ocena pracownicza, jakie pełni role i jaką może przybierać odmianę?

25 lipca 2020 Off By admin
Być może spotkałeś się już kiedyś z takim pojęciem, jak na przykład ocena pracownicza. Możliwe, iż zastanawiałeś się nad tym co tak naprawdę oznacza to pojęcie. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, a także poznamy odpowiedzi na tak ważkie pytania, jak na przykład: jakie funkcje pełni aktualnie ocena pracownicza? Oraz jaką może przybierać formę?

ocena pracownicza

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Z początku zajmiemy się głębokim wytłumaczeniem danego pojęcia. Otóż ocena pracownicza jest to pewne praktyczne narzędzie, które jest przeznaczone do rozporządzania zasobami ludzkimi w firmach bądź przedsiębiorstwach. Pozwala ona na obserwowanie, badanie oraz kontrolowanie pracy osób, które są zatrudnione w danym przedsiębiorstwie, firmie bądź też instytucji. Ocena pracownicza nadzoruje między innymi takie ważkie obręby, jak na przykład skuteczność zatrudnionych osób lub też zgodności z uznanymi standardami firmy.
Ocena pracownicza pełni pewne funkcje, dzisiaj zdołamy ich wypunktować pięć. Pierwszą z nich jest funkcja informacyjna, zwykle zwana ewaluacyjną; drugą funkcja motywacyjna, trzecią funkcja rozwojowa, czwartą funkcja edukacyjna oraz piątą – decyzyjna. Taka ocena pracowników zazwyczaj zaprezentowana jest w formie formularza, który mieści rzeczowe kategorie wraz z nadawanym stopniem, który wyznacza w jakim stopniu dany pracownik (zobacz ofertę na szkolenie: Franklin Covey zarządzanie czasem) spełnia ustalone standardy w ramach pewnych kategorii.

ocena pracowników

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o formę oceny pracowniczej to może ona przybierać postać skal behawioralnych, rozmów jakie oceniają pracownika, ocen opisowych a także rejestrowania wydarzeń korzystnych czy też negatywnych i często popularnych rankingów pracowniczych.

Niemało przydatnych informacji na temat oceny pracowniczej można też odkryć w Internecie. Na wielu stronach internetowych, jakie są zadedykowane właśnie tej tematyce dokładnie i drobiazgowo zaprezentowano jak na przykład zachodzi ocena pracownicza, jakie błędy można odnaleźć w ocenie pracowniczej, a także jak na przykład ilustruje się każda z wyżej wyliczonych form oceny pracowniczej. Jeżeli temat ten Cię zainteresował i potrzebowałbyś dowiedzieć się w tej sprawie jeszcze więcej, to na pewno warto samodzielnie zgłębić ten fascynujący temat.