Gry komputerowe – dobre dla najmłodszych?

Gry komputerowe – dobre dla najmłodszych?

28 listopada 2020 Off By admin
W gazetach można przeczytać, że gry pecetowe są przyczyną wielu nieszczęść. Gdy w USA nastolatek zamorduje kogoś, chwilę później pojawiają się wiadomości na temat tego, w jakie pozycje kochał pograć. Nikt zaś nie mówi o tym, co zabójca czytał i jakiego typu muzyki słuchał.

Większość przekazów medialnych jest fabrykowanych pod z góry postawioną tezę – rozrywka elektroniczna to zło. A to jest zdanie tak bezsensowne, jak to, że skoro wódz III Rzeszy napisał Mein Kampf, to należy zlikwidować wszelkie utwory literackie, jakie napisano w historii. Spektrum oferowanych gier wideo na rynku jest bowiem ogromne.

gra komputerowa

Autor: Cauthon
Źródło: http://www.flickr.com

Są rzecz jasna pozycje z dużą dawką brutalnych scen, ale nie istnieją żadne poważne badanie, które by udowodniły, że wzmagają one agresję wśród grających. Jest całkowicie odwrotnie – sesja dynamicznej i bezpardonowej rozgrywki przed wyświetlaczem peceta umie silnie odprężyć i powoduje, że gracz „wyżywa się” w komputerowym świecie. O ile jednak nie pragniesz kupować swojemu dziecku takiego typu gier, powinieneś przeznaczyć trochę czasu na poznanie oferowanych pozycji. Tak samo jak w świecie literatury, tu także istnieje spora gama gatunków. Znajdziesz zatem produkcje typu Role Playing Games, czyli adaptacja podręcznikowych gier fabularnych. Znajdziesz również dużo gier, będącymi symulatorami różnych sportów. Najbardziej popularna jest seria FIFA, czyli piłka nożna w elektronicznym wydaniu. Innym rodzajem, mocno pobudzającym intelekt gracza, są gry strategiczne. Takie gry uczą myślenia i szybkiego podejmowania wyborów. Najbardziej obfitują w brutalność tak zwane shootery.

Omawiany tekst jest dla Ciebie wciągający? Z pewnością zaciekawi Cię także nowa publikacja (http://www.e-hunter.pl/transportery-dla-psow), która ma podobne zagadnienia.

O ile masz dziecko w wieku przedszkolnym, najlepszym zakupem dla berbecia okażą się gry zręcznościowe, tworzone w sam raz dla najmniejszych graczy. Cechują się one kolorową oprawą graficzną, brakiem agresji oraz fabułą, która potrafi połączyć zabawę ze rozwijaniem umiejętności i wiedzy.

Zobacz: