Hydrografika – nowatorska metoda drukowania

Hydrografika to jedna z nowych metod , która pozwala otrzymać kolorowe wydruki. Metoda ta należy do technologii FDM. Hydrografika to technika dostępna od stosunkowo niedawna. Pozwala na przenoszenie wzorów graficznych , które znajdują się na specjalistycznej folii. Aby proces ten mógł być przeprowadzony, potrzebna jest woda. Hydrografika może być wykorzystana do pokrycia bardzo różnych przedmiotów, jest używana między innymi przy tuningu optycznym samochodów, motocykli oraz quadów.

polakierowany motocykl

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
Naniesiony wzór trzeba oczyścić i wysuszyć. Końcowym etapem jest pokrycie przedmiotu, na który został naniesiony wzór lakierem. Naniesienie lakieru – skorzystaj z oferty na usuwanie rys z lakieru samochodowego bydgoszcz – usuwanie rys z lakieru samochodowego bydgoszcz – tworzy warstwę ochraniającą wzór, staje się on wyjątkowo odporny na dużą temperaturę, złe warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Podczas wykonywania tuningu optycznego wzór może zostać naniesiony na najróżniejsze elementy pojazdu: na felgi, pokrywy chroniące zawory silnika, deskę rozdzielczą w aucie bądź zbiornik paliwa w motocyklu. Techniką hydrografiki można ozdobić dowolny przedmiot. Hydrografika nie jest metodą obojętną dla naszego zdrowia. Folia z naniesionym na niej wzorem musi zostać aktywowana przy użyciu niezbyt zdrowych chemikaliów. Równie szkodliwe są chemikalia używane do utrwalenia już naniesionego nadruku. Stawiając na samodzielne zrobienie nadruku przy użyciu tej metody, należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej jednak powierzyć wykonanie tuningu samochodu czy motocykla specjalistycznemu zakładowi.

malowanie aluminium
Technika cieszy się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na możliwość uzyskania wydruku na bardzo różnych powierzchniach. Tak samo świetny efekt można osiągnąć, stosując ją na powierzchniach aluminiowych, metalowych, zrobionych z drewna czy tych wykonanych z plastiku. Można również wykorzystać ją do zdobienia szklanych przedmiotów. Powierzchnię, na którą będzie nanoszony wzór metodą hydrografiki trzeba na początku zmatowić, a następnie odtłuścić. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nanosić wybrany wzór. Hydrografika to metoda, która stosowana jest przez coraz więcej gałęzi przemysłu, nie tylko przez branżę motoryzacyjną. Należy spodziewać się, że znaczenie tej techniki będzie nieustannie rosło, a zakres jej zastosowania będzie się poszerzał.