Czym jest intrastat i jakiego typu firmy są w stanie z tego korzystać? Co jest najistotniejsze w tej sprawie?

Czym jest intrastat i jakiego typu firmy są w stanie z tego korzystać? Co jest najistotniejsze w tej sprawie?

28 kwietnia 2021 Off By admin
Najczęściej handlowa wymiana pomiędzy państwami Unii Europejskiej to jak standardowe krajowe transakcje, gdyż nie pojawiają się tu obciążenie celne oraz dodatkowe obciążenia.

rachunki

Autor: Barney Moss
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami jednakowoż wydarzyć się może, że przedsiębiorcy, jacy dokonując wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw będą zmuszeni do pokazania ich w fachowym do tego celu utworzonym systemie Intrastat.
Intrastat jest systemem statystycznym, dzięki któremu możemy zbierać informacje oraz określać stan transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ma to miejsce, gdyż od kiedy został zniesiony obowiązek wspólnotowy na tego rodzaju wymianę, to urzędy zostały pozbawione najważniejszego źródła tego typu danych. Informacje ukazywane są przez podmioty gospodarcze, a używane są deklaracje, czyli na deklaracja intrastat przywóz lub wywóz.
przedsiębiorca musi zaznajomić się z system Intrastat w każdej sytuacji, gdzie w danym roku podatkowym jego wywóz lub przywóz będzie przekraczał któryś z określonych progów.

Czy wiesz, gdzie jeszcze możesz przeczytać podobne informacje? Jeżeli nie, to wejdź na ten link i zerknij na treść opublikowanego tam materiału.

Może również być tak, że tego rodzaju przekroczenie pojawi się wobec stawek z aktualnego roku, pomimo iż transakcje będą odnosić się do poprzedniego roku.

Zgłoszenia intrastat dotyczy też okoliczności, kiedy podatnik przekracza próg jedynie dla wywozu.

Nie uważasz, że to jest doskonały moment, by uzyskać stuprocentową pewność, że opublikowane dane są prawdziwe? Jeżeli tak, to ten zweryfikuj serwis (https://pocztaupominkowa.com.pl/) tutaj.

Tego typu zgłoszenia mogą być przedłożone w formie elektronicznej, jak i papierowej na specjalnie przygotowanych do takiego celu formularzach.

Właściciele firm wybierający formę elektroniczną są w stanie zdecydować się na różnorakie jej drogi, czyli są w stanie to wykonać przez online, przekazywać na nośniku danych CD-ROM, a nawet dyskietce.