Praktyka wynajmowania powierzchni magazynowych, czyli ile należy wiedzieć o powierzchni magazynowej?

Powierzchnia magazynowa Wrocław to kompleksowa przestrzeń w zabudowie (najczęściej magazynie) przeznaczana, zgodnie z definicyjnym pojęciem, do wszelako rozumianych zabiegów magazynowych. W jej skład wchodzą trzy rodzaje powierzchni: użytkowa, usługowa i przeznaczona do ruchu. Biorąc pod uwagę nieustanny rozwój rynku powierzchni pod magazyny centra dystrybucyjne okazują się niewystarczające.

Powierzchnie magazynowe we Wrocławiu
Mimo że pojawiają się następne takie zaplecza, popyt na odpowiednią ilość powierzchni do wykorzystana jest jeszcze większy. Można tak zyskać bezcenne metry kwadratowe, zyskując przy tym na czasowości i terminowości rozłożenia budując magazyn (zobacz: magazyn wrocław) tymczasowy. Takie obiekty wznoszone są na długi okres, jak również zaledwie parę dni.
Tymczasowy magazyn w sprawach organizacyjnych nie odróżnia się wiele od magazynów trwałych.

Powierzchnia magazynowa

Autor: Angelika Dubinska
Źródło: http://www.flickr.com

Ta forma zaplecza charakterystyczna jest dla małych miejscowości przy autostradach, które gwarantują szybką komunikację między miastami. Cena najmu powierzchni magazynowej zależy przede wszystkmi od klasy, jaką oznaczony jest magazyn. Te charakteryzujące się najwyższą z możliwych ocen (klasa A) wyróżniają się systemami chłodzącymi i grzewczymi, mają ponadto posadzki niepylące, doki do przeładowywania, windy towarowe z parkingami, monitoring. Magazyny niższej klasy, choć tańsze, cieszą się mniejszym zainteresowaniem inwestorów, głównie z powodu konieczności dopłat do interesów związanych z użytkowaniem przestrzeni.

Powierzchnia magazynowa
Praktyka pokazuje, iż nie nie występuje tendencja zanizania cen przy większych powierzchniach magazynów. Zapewne jest to powiązane z innowacyjnością dużych hal – większe obiekty zwykle mają niedługą wysługę w latach, przez co wszędzie panujące prawo rynkowe „większe – tańsze” nie ma tutaj racji bytu. Równie ważnym kryterium jest okres, na który sporządzony został kontrakt. Umowy na dłuższy czas (10 i więcej lat) zapewniają niższą cenę najmu, liczoną choćby w skali roku.

Tymczasem niepewność inwestycyjna nie gwarantuje właścicielom jak będą prosperować ich firmy w tak odległej perspektywie. Ta tendencja widoczna jest w ilościach umów podpisywanych na krótki czas – dominują te w okresie 3-5 lat, powyżej dekady umowy podpisuje nikły odsetek inwestorów.
Dodatkowe informacje zdobędziesz na Nowa7